Dzisiaj chciałabym wrócić do kolejnej wyjątkowej tradycji w Galicji a mianowicie …. coś dla wielbicieli win!:)

kieliszki-kieliszek-czerwone-wino-alkohol-szklo-butelka-trunek-impreza-urodziny-toast-bar-klub-restauracja-przyjaciele-rodzina-weekend-swietowanie-oblewanie-aromat-zapach-gust-elegancja_4

Warunki klimatyczne w Galicji znacznie różnią się od reszty Hiszpanii. Chłodny, mokry klimat jest bliższy Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii dlatego też wino galicyjskie jest zupełnie inne niż te typowe hiszpańskie. Większość wina wyprodukowanego w tym regionie jest biała. Mają niższą zawartość alkoholu i w smaku są bardziej orzeźwiające w przeciwieństwie do tych klasycznych, czerwonych, hiszpańskich win. W Galicji znajduje się pięć winiarni oznaczonych etykietą DO (Denominación de Origen), co oznacza że wina są sprawdzone pod kątem jakości i składu. Jednym z najpopularniejszych jest Rias Baixas.

Do produkcji białych win wykorzystuje się Albarińo i Godello, winnice w Galicji produkują także czerwona wina(z winogron Mercany)jednak znacznie rzadziej.

Obecnie na terytorium Galicji znajduje się pięć apelacji wina hiszpańskiego:

1.Rias Baixas:

 Region położony w południowej części zachodniego wybrzeża Galicji. Obszar w którym wiele dużych rzek spotyka się i wchodzi do Oceanu Atlatyckiego. Wśród uprawianych winorośli bardzo popularny jest tutaj albariño . Wina z tego regionu są wyjątkowo rześkie i owocowe.

2.Ribeiro:

Uprawa winorośli nabrała ogromnego znaczenie ze względu na mnichów. To oni rozwijali swoje przyklasztorne winnice dzięki czemu wina trafiły w ręce pielgrzymów podąrzających do Santiago de Compostela aż ostatecznie nawet na dwory królów i arystokracji.

Szczególnie Anglicy polubili wina z tego regionu, handel podupadł w momencie konfliktu hiszpańsko- angielskiego w XVII wieku. W drugiej połowie XIX wieku produkcja podupadła ze względu na choroby i plagi które zdziesiątkowały resztę upraw.

Obecnie region stara się odbudować swoje królestwo winnic.

Winnice znajdują się na wysokościach 75 do 400 m n.p.m.(250 do 1300 stóp)położone w dolinach rzek Mińo, Avia, Arnoia i Barbantińo. Gleba posiada dużą ilość kamieni oraz żwiru, a to umożliwia korzeniom utrzymać prawidłową temperaturę.

Ribeiro status D.O. otrzymało w 1957 roku, jako pierwszy region w Galicji. Wina z Ribeiro mają smak przypominający świerze owoce.

3.Ribeira Sacra:

Mieści się pomiędzy Ribeiro a Valdeorras. Ma wyjątkowy krajobraz, można ujrzeć niezwykłe tarasowe winnice położone na zboczach nad korytem krętej rzeki. Trudne ale piękne położenie geograficzne trochę ogranicza obfitość plonów i utrudnia pracę przy ich zbiorach. 80% win wytwarzanych w tym regionie to wina czerwone z aromatem owoców i kwiatów. Ich jakość jest bardzo wysoka.

4.Monterrey:

Leży tuż przy granicy z Portugalią, jest najmniej znanym obszarem winiarskim w Galicji. Położony na wysokości około 400-450m n.p.m.Występują tu długie suche lata. W latach osiemdziesiątych otrzymał klasyfikację D.O. która jednak została zawieszona do 1994 r.

 5.Valdeorras:

Południowo- wschodni skraj Galicji, region jest znaczeni oddalony od Oceanu Atlantyckiego, panują tutaj dobre warunki klimatyczne; długie nasłonecznienie w ciągu roku oraz mniejsza ilość opadów. Krajobraz jest niemal górski. Gleba z zawartością dużej ilości łupków(ma to wpływ na mineralność win). Dominującym winogronem jest miejscowy Godello. Wina mają wyższą kwasowość,są bardziej aromatyczne. Mogą pachnieć jabłkami, brzoskwiniami i pigwą.