Wyjdź z monotonii, odizoluj się całkowicie od rutyny i wyrusz w drogę, która może zmienić Twoje życie! Krótko mówiąc, opuść swoją strefę komfortu i poczuj na własnej skórze, jak pielgrzymka na Szlaku św. Jakuba może zmienić twoje życie. 🙂

✔ Co może Ci dać Camino?

Camino de Santiago to wyjątkowe doświadczenie, które każdego roku przyciąga coraz więcej pielgrzymów. Rozpoczynają  oni wędrówkę na kilku etapach (lub nawet na całym odcinku danej drogi) do Santiago. Każdy z indywidualnymi motywami wkracza na drogę, która ma ponad tysiąc lat historii. Powody, które skłoniły te osoby do takiej decyzji, są różne. Niektórzy robią to w ramach własnej pokuty lub nawet podziękowania za jakieś wydarzenie, drudzy pragną przeżyć przygodę, a jeszcze inni wyruszają w drogę ze względów religijnych. Są i tacy, którzy pragną na chwile uciec od codziennych problemów i na jakiś czas pokrążyć się w zadumie. Dowiedz się, jakie wartości i doświadczenia zdobywa się na szlaku i jaki ma to wpływ na życie pielgrzyma.

▷ 1. Camino czyni nas lepszymi ludźmi

Szlak świętego Jakuba jest nasycony pewnymi wartościami, które są coraz mniej popularne w naszym społeczeństwie, mowa tutaj przede wszystkim o wsparciu, braterstwie i solidarności. Przebywając tyle dni z innymi pielgrzymami, zawsze jesteś gotowy do pomocy w razie problemów i taka postawa jest właśnie charakterystyczna dla Camino. Dlatego prawdopodobnie tak wiele osób decyduje się ponownie wyruszyć w drogę, ponieważ ciężko odnaleźć tak piękne wartości wśród otaczających nas ludzi.

▷ 2. Camino pozwala poznać samych siebie

Na Camino de Santiago, niezależnie od długości pielgrzymki, będziemy mieli czas, aby zastanowić się nad własnym życiem. Niezależnie od tego, czy jesteś sam, czy wędrujesz w grupie, cisza będzie Ci często towarzyszyć i to ona sprzyja licznym rozważaniom. W takich warunkach możesz wiele uporządkować w głowie. Będziesz mógł zastanowić się nad teraźniejszością, nad tym, kim jesteś i jak żyjesz. Z pewnością pomyślisz również o ludziach, którzy Cię zwykle otaczają i jak wyglądają Twoje relacje z nimi. Ostatecznie zaczniesz rozmyślać nad tym co zrobić, aby Twoje życie było po prostu lepsze.

▷ 3. Przełamanie granic fizycznych i psychicznych

Jedną z najbardziej powtarzanych mantr na Camino de Santiago jest ta o opuszczeniu strefy komfortu. Mowa tutaj o tej niewidzialnej ścianie z napisem: “Nie możesz tego zrobić, nie możesz nawet spróbować!”. Zburzenie tej ściany, mimo iż jest często bolesne i trudne, ostatecznie rodzi w nas zadowolenie, pewność siebie i dumę. Odkrywamy nasze możliwości, że jesteśmy w stanie osiągnąć o wiele więcej, niż się nam zawsze wydawało. Nagle wiek, choroby i wiele innych czynników nie mają znaczenia, okazuje się, że jeżeli naprawdę chcesz to dotrzesz do wyznaczonego celu.

▷ 4. Odkryj tysiącletnią tradycję

Droga świętego Jakuba jest silnie powiązana z historią i kulturą Hiszpanii, a nawet całej Europy. Dlatego też nie powinno się traktować tej pielgrzymki jak urlopu, na którym można zrobić sobie fajne zdjęcia. Warto zagłębić się w historię i kulturę Camino, aby poznać sens i wartości tej pielgrzymki. Ludzie od tysiąca lat, nieustannie pielgrzymują do grobu św. Jakuba, mijając setki pięknych miejscowości i konstrukcji o nieocenionej wartości historycznej. Warto tak na 100% poczuć to nieocenione dziedzictwo.