Faktem jest, że osoby, które ukończyły wyznaczony odcinek Szlaku św. Jakuba, zaobserwowały przypływ pozytywnej energii i zmieniły swoje nastawienie do życia. Przekraczanie barier naszych możliwości sprawia, że czujemy się pewniejsi siebie, spełnieni, zwiększa się nasze poczucie wartości. Takie uczucia pojawiają się nie tylko w momencie rozpoczęcia i zakończenia pielgrzymki, ale pozostaje z nami przez dłuższy okres. Pytanie więc brzmi, jak długo utrzymuje się taki stan i jak bardzo wpływa on na nasze życie?

Projecto Ultreya

Obecnie trwają badania prowadzone przez kilka uniwersytetów i ośrodków zdrowia w Hiszpanii, których celem jest sprawdzenie krótkoterminowych i długoterminowych korzyści psychologicznych, które wynikają z ukończenia pielgrzymki do Santiago de Compostela. Badania sprawdzają wpływ Camino na nastrój pielgrzyma, zadowolenie z życia, poczucie szczęścia oraz zdolność do cieszenia się chwilą obecną. Czy w późniejszym czasie zmienia się jego sposób podejmowania decyzji, jak i całe jego życie? Projekt nazywa się Projecto Ultreya i trwa od 2017 do połowy 2018 roku.

Jak przebiega to badanie?

Udział w badaniu mogą wziąć wszyscy pielgrzymi, którzy obecnie wyruszają na szlak lub też zrobią to w niedługim czasie. Osoby te są proszone o wypełnienie formularza internetowego, dostępnego na tej stronie www.estudiocamino.org. Aby wynik był wiarygodny, w badaniu powinno wziąć udział ponad 1000 osób. Wypełnienie kwestionariusza zajmuje około 15 minut. Naukowcy zapowiadają, że skontaktują się z każdym uczestnikiem badania po ukończeniu Camino de Santiago, jak i 3 miesiące później. W ten sposób poznają nastawienie pielgrzyma przed wyprawą, bezpośrednio po jej zakończeniu, jak i kilka miesięcy później. Nie możemy doczekać się wyników!

Czy ktoś z was zechce wziąć udział w tym badaniu?

Jakie jest wasze zdanie? Jak bardzo wyprawa na Camino wpływa na życie pielgrzyma? 😊