Szlak św.Jakuba to spuścizna starożytnej historii, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, co wymaga przestrzegania odpowiednich zasad.

Niech Camino przetrwa kolejne wieki

Camino przechodzi obecnie proces transformacji w wyniku ogromnego wzrostu popularności na całym świecie, jaki przeżył w ostatnich latach. Można powiedzieć, że Camino de Santiago to prezent podarowany nam przez naszych przodków, tak abyśmy mogli się nim cieszyć, ale także abyśmy się nim zaopiekowali. Każdego roku szlakiem podąża tysiące pielgrzymów, którzy muszą przestrzegać pewnych zasad, tak aby Szlak przetrwał kolejne wieki. Dziś opowiemy wam o jakich zasadach mowa.

✔ Czystość na Szlaku

Jest to rzecz oczywista, niestety nie dla wszystkich. Pamiętaj, aby nosić wszystkie śmieci i odpady ze sobą, następnie wyrzucać je w wyznaczonych miejscach. Świetnie, jeżeli pozbierasz śmieci napotkane na drodze, nawet jeżeli nie należą one do Ciebie. Zaśmiecaniem Szlaku nazywamy również pozostawianie innych pamiątek w postaci kłódek, kwiatów, monet i malowanych darów, które niszczą drzewa, mury i inne elementy infrastruktury. Często takie “znaki” zaburzają prawidłowe oznakowanie Camino.  Pamiętaj, że tym szlakiem ma przejść pozostałe setki tysięcy osób.

✔  Droga Świętego Jakuba jest ogromną siecią szlaków

Większość osób decyduje się przejść ostatnie 100 km Szlaku Francuskiego. Prawdą jest, że odcinek ten jest piękny, jednak warto docenić również inne ścieżki tak, aby i te nie były zapomniane, a droga francuska aby byłą nadmiernie eksploatowana. Pamiętajmy o tym, że Camino to nie tylko Szlak Francuski. :)

✔  Sens i sposób przebycia Szlaku

Cała magia Camino polega na tym, że jest ona przemierzana o naszych własnych siłach (pieszo, na rowerze, a nawet na koniu). Niestety coraz częściej spotyka się osoby poruszające się po szlaku… samochodem. Zatraca to cały sens oraz spuściznę Camino, które nie jest zwykłą wycieczką krajoznawczą, ale sposobem na poznanie siebie, poznanie niesamowitej historii i zbliżenie się do Boga.

✔ Bądź zawsze chętny do pomocy

Bycie pielgrzymem oznacza również, że jesteś zawsze gotów wyciągnąć pomocną dłoń, nawet do osoby której nie znasz. W drodze wszyscy pielgrzymi są naszymi braćmi i naszym obowiązkiem jest dbać o siebie nawzajem. Jeśli masz minimum doświadczenia lub wiedzy, twoja rada, pomoc i wskazówki będą bardzo pomocne dla innych. Podobnie, jeśli jesteś nowy na Camino de Santiago, powinieneś okazywać szacunek i słuchać osób, które posiadają większe doświadczenie.

✔ Bycie pielgrzymem to zachowywać się jak pielgrzym

Pielgrzymi od zawsze mogą liczyć na pomoc i wsparcie ze strony władz miast, które w trakcie pielgrzymki są przekraczane. Pielgrzymi mogą liczyć na uzyskanie uprzywilejowanych praw, jednak muszą tym miastom odwdzięczyć się szacunkiem i dobrocią. Bycie pielgrzymem to stosować się do zaleceń i przestrzegać ustalonych zasad, tak aby ta współpraca przetrwała kolejne stulecia.