Przemierzając Szlak Jakuba w Kastylii i Leon, na pewno zawitacie do Astorgi. Jest to bardzo urokliwe miasto, które z pewnością spodoba się większości z Was! Poznajcie najważniejsze atrakcje turystyczne tego miasta.

Mury Rzymskie w Astordze

Astorga pochodzi jeszcze z czasów rzymskich, nazywana była wtedy Asturica Augusta. Pozostałością po tym okresie są mury miejskie, zachowane aż do dziś. Dodają one miastu wiele uroku i charakterystycznego stylu. Z czasów rzymskich zachowały się również ruiny, a dokładniej mówiąc pozostałości domu arystokraty z III wieku. Nieopodal znajduje się muzeum, które dokładniej przybliży Wam historię tamtejszych czasów.

Katedra i muzeum diecezjalne w Astordze

Jest to z pewnością najbardziej imponujące miejsca w Astordze. Katedra znacznie góruje nad całym miastem, jej powstanie datuje się na XV wiek. Fasadę katedry zdobią trzy platereskowe portale z reliefami, które przedstawiają życie Jezusa. Największą uwagę zwraca sam ołtarz i jego stelle.

Na turystach ogromne wrażenie robi tamtejsze muzeum diecezjalne. Można tam podziwiać liczne rzeźby przedstawiające Matkę Boską, które pochodzą jeszcze z XII i XIII wieku. W muzeum znajdują się również stare, średniowieczne ornaty, pokryta pozłacanym srebrem szkatuła, która została ufundowana przez króla Alfonsa III Wielkiego, relikwiarz ze znajdującą się w środku drzazgą z Krzyża Świętego oraz kielich z okresu XI wieku.

Do katedry można spokojnie wejść bez biletu jeszcze w godzinach porannych. Ołtarze nie są jednak wtedy dobrze oświetlone. Trochę później otwierana jest kasa, co pozwala na zwiedzenie Katedry i Muzeum Diecezjalnego po zakupieniu biletu.

Niesamowity pałac Biskupi w Astordze

Jest to jedno z imponujących dzieł Gaudiego, które zostało ukończone dopiero przez jego następcę. Znajduje się on tuż przy Katedrze i nie wiedzieć czemu do niej pasuje. W pałacu tym nigdy nie mieszkał żaden biskup, znajduje się tu Muzeum Pielgrzymek z uwagi na fakt, że Astorga leży na trasie Szlaku św. Jakuba. Już w średniowieczu zatrzymywali się w niej liczni pielgrzymi. Dziś także można ich napotkać wszędzie w mieście.

W Astordze znajdują się specjalne sklepy pielgrzymkowe, a nawet menu w restauracjach. Sam pałac natomiast charakteryzuje się wyjątkowym talentem i niebywałą wyobraźnią Gaudiego. Wnętrza mają niesamowite kształty i trudno powiedzieć czy są one adekwatne do przeznaczonych im funkcji. Jak zawsze w stylu Gaudiego, ogromną rolę odgrywa światło, które jest nieodłączną częścią wystroju wnętrza. Ten pałac to obowiązkowy punkt na liście zwiedzania!

Chcesz zwiedzić Astorge? Wybierz jedną z naszych tras na Szlaku św. Jakuba! 😉

Rower- Roncesvalles – 16 dni – 770 km

Léon – Santiago – 14 Dni – 322 km

Camino Razem na rowerze – 8 dni – 263km

Camino Razem – 8 Dni – 115 km