Camino de Santiago jak wiecie, to niesamowita przygoda, której celem jest dotrzeć do Santiago de Compostela. Nie ma jednej właściwej trasy, lepszych czy też gorszych punktów startowych. Każdy pielgrzym może wygodnie dopasować trasę do swoich możliwości, to skąd wyruszy, jak długo będzie trwała pielgrzymka i na ile etapów zostanie rozłożona. Możliwość ta sprawia, że Camino nie jest ograniczone wiekiem, praktycznie każdy może wyruszyć do Santiago de Compostela odpowiednio dostosowaną trasą. Organizujemy pielgrzymki już od wielu lat, a naszymi klientami są najczęściej osoby po 50-tym roku życia. 🙂 Pomagamy im przygotować się do wędrówki, jesteśmy stałym wsparciem, a co najważniejsze – transportujemy bagaż pomiędzy etapami, co jest ogromnym ułatwieniem dla seniorów. Nasze doświadczenie pozwala nam to stwierdzić – nie  obawiaj się wieku i spełnij swoje marzenia!

Camino nie patrzy na wiek

Obecnie na Camino bardzo często spotyka się pielgrzymów po 65 roku życia i widok ten jest zupełnie normalny. Nie oznacza to jednak, że wiek nie ma tu całkowitego znaczenia, ponieważ każdy musi przygotować się do pielgrzymki pod kątem swoich indywidualnych predyspozycji w tym wieku. Ostrożności nigdy za dość! Należy przede wszystkim uważać na bardzo wysokie i niskie temperatury oraz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Nasze doświadczenie pozwala nam przygotować każdą osobę w odpowiedni sposób. Oto najczęstsze wątpliwości osób starszych, które chcą wyruszyć na pielgrzymkę jednak się boją. Przekonamy Cię, że jesteś w błędzie i zasługujesz na to niezwykłe doświadczenie.

1. “Myślę, że jestem za stary, żeby to zrobić”

W 2018 r. około 20% pielgrzymów, którzy podróżowali po Camino de Santiago, miało ponad 60 lat, w tym piechurzy w wieku 65, 70, 75 lat i więcej. Lata nie powinny być barierą. Możemy wybrać najbardziej odpowiedni czas w roku na Camino de Santiago, w kwietniu, maju lub wrześniu, korzystając z łagodnych temperatur, unikając tłumów pielgrzymów w szczycie sezonu i ogólnie uniknąć wielu niedogodności.

2. “Chcę wyruszyć na pielgrzymkę, ale nie mam z kim”

Samotna pielgrzymka na Camino de Santiago nie powinna stanowić przeszkody, ponieważ większość pielgrzymów preferuje taką formę. Gościnność i poczucie braterstwa, które jest zauważalne na Camino, oznacza, że ​​tak naprawdę nigdy nie będziemy sami. Zwykle kończy się to chodzeniem z innymi pielgrzymami, którzy również rozpoczęli samotną wędrówkę. Jeżeli i to Cię nie przekonuje, to pamiętaj, że organizujemy Camino Razem! Możesz wspólnie z nami przejść Szlak św. Jakuba i to z polsko-hiszpańskim przewodnikiem! 🙂

Sprawdź!

CAMINO RAZEM SZLAK PORTUGALSKI

CAMINO RAZEM SZLAK FRANCUSKI

3. “Nie mam dobrego zdrowia”

Zdrowie może być największą barierą i najpoważniejszym ryzykiem przed wyruszeniem na Camino de Santiago. Jednak ostatnie słowo powinno należeć do lekarza u którego poznamy dokładny stan naszego zdrowia i który określi, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do pielgrzymki.

4. “Nie mam kondycji fizycznej”

Większość z nas nie jest przyzwyczajona do chodzenia 15 lub 20 km dziennie i to niezależnie od wieku. Wszyscy pielgrzymi potrzebują więc wcześniejszego przygotowania, aby następnie stawić czoła poszczególnym etapom. Podpowiemy Ci jak odpowiednio przygotować się do pielgrzymki, aby nie sprawiała ona problemów. Pamiętaj jednak o wizycie u lekarza!

5. “Nie mam doświadczenia w pielgrzymowaniu”

Czy doświadczenie w pielgrzymowaniu i wędrówkach jest konieczne? Nic z tych rzeczy! Istnieje wiele różnych dróg, aby dostać się do Santiago, wszystkie się od siebie różnią. Jeśli nie masz doświadczenia w pielgrzymowaniu na początek wybierz krótszą i łatwiejszą trasę. Nie stanowi to dla nas problemu, aby zorganizować całą pielgrzymkę pod kątem twojej kondycji, zdrowia i wieku! 🙂