Camino de Santiago może być niesamowitą przygodą dla dziecka. W tym czasie rodzic ma okazję bardziej zbliżyć się do swojej pociechy i pokazać mu piękny kawałek świata. Oczywiście wszystko zależy od wieku i charakteru dziecka, nie obiecujemy że droga będzie zawsze sielankowa. Ale czy to nie jest rola rodzica? Aby nauczać dzieci czegoś nowego? Wystarczy zachować zdrowy rozsądek oraz otwartość, a doświadczenie Camino zrobi swoje.

Przygotowanie dziecka do wyprawy

Na pewno wyprawa z dzieckiem będzie o wiele wolniejsza i to do jego tępa należy dostosować długość poszczególnych etapów. Doświadczenie rodziców mówi, że 20 km dziennie to najlepszy wybór przy pielgrzymowaniu z dzieckiem. Mimo zmniejszenia ilości kilometrów, nadal należy pamiętać o odpowiednim przygotowania dziecka do takiego wysiłku. Najlepiej zacząć już pół roku wcześniej, wybierając się na spacery z dzieckiem. Dystans należy stopniowo zwiększać, tak aby pod koniec, w dniach wolnych przejść z dzieckiem 20 km w 8 godzin. Oczywiście nie jest to sztywna zasada, wszystko zależy od wieku dziecka i jego pór karmienia.

Wybór odpowiedniej trasy

Większość rodziców, wybierając się na pielgrzymkę z dzieckiem decyduje się rozpocząć swoje Camino w Galicji. Najczęściej wybierane miejsca startowe dla dzieci to Sarria, Tui, Porto i O Cebreiro. Zatem najpopularniejszymi szlakami są Camino Frances i Camino Portugues. Nalezy pamiętać, że drogi te są  świetnie rozwinięte pod względem infrastruktury, dlatego rodzice zyskują pewność, że dziecku na pewno niczego nie zabraknie i będzie bezpieczne.

Odpowiedni miesiąc na Camino z dzieckiem

Najlepszym okresem będzie maj, czerwiec i wrzesień. Wtedy temperatura jest najbardziej korzystna i waha się w granicach od 20 do 25 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Lipiec i sierpień są odradzane dla małych dzieci, ze względu na wysokie temperatury i dużą ilość turystów.

Wózek, czy nosidełko?

Rodzice, którzy przeszli Camino z dzieckiem jednogłośnie stwierdzają, że najlepszym wyborem jest wózek! Camino to wysiłek nie tylko dla dziecka i należy pamiętać o kondycji swoich pleców. Oczywiście na Camino nie można zabrać byle jakiego wózka i powinien być on dostosowany do warunków i nawierzchni Szlaku św. Jakuba. Pamiętaj, że zapewniamy transport bagażu, co jest sporym ułatwieniem.

Zakupy dla dziecka na szlaku

Jak już wcześniej wspomniano, Szlak Jakuba jest świetnie rozwinięty, zwłaszcza jeżeli chodzi o Camino Frances i Camino Portugues. Nie ma problemu ze sklepami na trasie. Jedyne co może wam pokrzyżować plany to święta w Hiszpanii i Portugalii oraz znana w tej kulturze siesta. W takim wypadku na pewno nadal będą dostępne bary i restauracje, a doświadczenie mówi, że obsługa chętnie dostosowuje potrawy na życzenie klienta, zwłaszcza dla młodszych dzieci.

Przejdź do części drugiej!