Po przeczytaniu części pierwszej, wiemy już jak odpowiednio przygotować dziecko do pielgrzymki oraz jaka trasa i pora roku jest rekomendowana dla najmłodszych na Szlaku Św. Jakuba. W kolejnej części doradzimy na co zwrócić uwagę przy pakowaniu, jak zagospodarować czas dziecka w trakcie pielgrzymki oraz jak zadbać o jego bezpieczeństwo i zdrowie. Camino de Santiago z dzieckiem może być cudownym doświadczeniem, jeżeli tylko odpowiednio się  do tego przygotujecie.

Jak spakować dziecko na Camino?

Tak jak w przypadku dorosłych, dziecko nie potrzebuje zbyt wielu rzeczy na trasie. Oczywiście prawdopodobieństwo zabrudzenia ubrania jest u dziecka o wiele większe, jednak nie należy przesadzać. Jeżeli dziecko jest starsze, warto i jemu sprawić odpowiedni plecak z niewielkim ekwipunkiem.  W ten sposób będzie ono mogło lepiej doświadczyć przygody pielgrzymowania. Pamiętajcie, że zapewniamy transport bagażu pomiędzy etapami, tak wiec nie musicie nosić na plecach zbędnego ciężaru.

Atrakcje dla dziecka na Szlaku Św. Jakuba

Wszystko zależy od wieku waszego dziecka. Jeżeli jest ono bardzo małe, o wiele ciekawsza będzie dla niego przepiękna natura od kolejnego kościoła i muzeum. Starsze dziecko może zainteresować się historią mijanych miejscowości i budowli. Warto zabrać ze sobą ulubione zabawki, a nawet tablet na którym dziecko może obejrzeć sobie bajkę. Jest to pomocne  w przypadkach, kiedy dziecko odmawia posłuszeństwa i jest zmęczone. Starsze dziecko może prowadzić notes, zbierać pamiątki i wymyślać nieskończoną ilość zabaw. Na trasie pojawiają się place zabaw, które są przyjemnym odpoczynkiem od wędrówki. W razie jego braku, dziecko może pobiegać po łące i nacieszyć się bliskością natury.

Jeżeli nastawiacie się na intensywne zwiedzanie kościołów, muzeów i zamków to od razu uprzedzamy, że ten plan może się nie udać. Dla dzieci jest to po prostu nudne. Należy dostosować rytm zwiedzania do dziecka. Nic tak nie pomaga na trasie jak zabawy  w postaci liczenia kamieni milowych, ślimaków, porównanie chmur do zwierząt, zbieranie szyszek i kamieni o ciekawym kształcie. Wiele rodziców stosuje system małych i dużych nagród. Małe nagrody przytrafiają się co jakiś czas w postaci wizyty w danym miejscu lub zjedzenia czegoś dobrego. Duża nagroda jest przyznawana w Santiago de Compostela, może to być przykładowo koszulka ulubionego klubu piłkarskiego.

Co zrobić, gdy dziecko zachoruje?

Niestety takie przypadki się zdarzają. Zapewniamy odpowiednie ubezpieczenie pielgrzymom, jednak warto zaopatrzyć się w leki i zapobiegać niebezpieczeństwu. Pamiętajcie o plastrach na obtarcia i odciski. W poważnych sytuacjach zawsze można się skontaktować z naszą infolinią lub zadzwonić na numer 112, pod którym możecie uzyskać pomoc. Szlak Św. Jakuba jest bardzo bezpieczny, oczywiście nadal należy zachować zdrowy rozsądek i być rozważnym. Zawsze znajdzie się tam ktoś , kto wam pomoże.

Compostelka dla dziecka

Dzieci mogą uzyskać compostelkę jednie w przypadku, gdy wcześniej przyjęły sakrament Eucharystii lub są na tyle duże, aby móc zrozumieć ideę pielgrzymowania. Wtedy to otrzymują one paszport pielgrzyma i swoją własna compostelkę, które są potwierdzeniem przebytej wędrówki. Mniejsze dzieci nie otrzymują własnej compostelki, ale mogą być wpisane w dokumenty swojego opiekuna. Mały pielgrzym może uzyskać również specjalny certyfikat, o który należy pytać w biurze pielgrzyma.