Camino Primitivo to szlak prowadzący z Oviedo do Santiago de Compostela. Idealny wybór dla osób, które marzą o samotnej wędrówce jak i miłośników grupowego spaceru. Piękne krajobrazy i długie etapy górskie są świetnym tłem dla licznych rozmyśleń.

Szlak Camino Primitivo osiąga długość 314 km i  zawiera w sobie takie odcinki jak Oviedo – Melide, a tam łączy się z Camino Frances, aż do upragnionego Santiago de Compostela. Droga jest bardzo górzysta, jednak świetnie zorganizowana, co kilka kilometrów natrafimy na sklep. Jedne z ważniejszych miast jakie możemy minąć po drodze to Tineo i Lugo.  W 2016 roku na 277 913 pielgrzymów, którzy udali się do Santiago de Compostela, aż 12 090 wybrało właśnie szlak Camino Primitivo.

Historia i pochodzenie nazwy Camino Primitivo

Nawet sami Hiszpanie powoli zapominają jakie jest prawdziwe znaczenie tej nazwy. Primitivo kojarzy się z czymś prymitywnym, tymczasem słowo to należy tłumaczyć jako pierwotne. Camino Primitivo oznacza nic innego jak “droga pierwotna” lub też “droga pierwsza”.

Legenda głosi, że pierwszym pielgrzymem udającym się do Santiago de Compostela był król Asturii – Alfons II Cnotliwy. W IX wieku miał on wyruszyć z Oviedo, aby odwiedzić grób św. Jakuba. Alfons nakazał również wybudować tam pierwszą kapliczkę. Właśnie na cześć jego pielgrzymki, trasę którą przemierzył nazwano Camino Primitivo, czyli pierwszy szlak pielgrzymkowy. Przez lata była to najpopularniejsza trasa do Santiago de Compostela.

Etapy na szlaku Camino Primitivo

1: Oviedo – San Juan de Villapañada (27.6 km)

2: San Juan de Villapañada – Salas (21 km)

3: Salas – Tineo (19 km)

4: Tineo – Peñaseita (28 km)

5: Peñaseita – La Mesa (16.9 km)

6: La Mesa – Grandas de Salime (15 km)

7: Grandas de Salime – A Fonsagrada (27.6 km)

8: A Fonsagrada – O Cádavo (23.9 km)

9: O Cádavo – Lugo (30.8 km)

10: Lugo – San Román da Retorta (19.8 km)

11: San Román da Retorta – Melide (30.7 km)

 

Warunki na trasie Camino Primitivo

Camino Primitivo pozwala odkryć wiele przepięknych zakątków Hiszpanii i nie jest tak zatłoczona jak przykładowo Camino Frances. W ostatnich latach wydano wiele pieniędzy na to, aby poprawić infrastrukturę i oznakowanie tej trasy.

Szlak w dużej mierze prowadzi polami, ścieżkami szutrowymi oraz zielonymi tarasami z pięknymi widokami. Jest to szlak górski, dlatego warto dokładnie zaplanować trasę, tak aby nie przeliczyć się z własnymi siłami. O odpowiednim przygotowaniu do trasy pisaliśmy tutaj.

Oznakowanie trasy zostało wykonane przez lokalne stowarzyszenia i nie powinno nikomu sprawiać trudności. Dominują granitowe słupki z wizerunkiem muszli, można również napotkać na niebieskie płytki z muszlą, umieszczone na domach.

Pogoda jest dość trudna do przewidzenia na tej trasie, dlatego też należy się przygotować na każdą ewentualność. Najlepszy okres na pielgrzymkę to lipiec i sierpień, ale wtedy droga jest również najbardziej zatłoczona. Z naszą pomocą Camino Primitivo nie będzie sprawiać większych trudności, ponieważ zapewnimy wygodny transport bagażu, nocleg oraz wyżywienie. Nie pozostanie wam nic innego jak cieszyć się wspaniałą wędrówką i pozwalającymi widokami.