Będąc w Portugalii naturalnie natraficie na wiele restauracji, które będą was kusić swoimi specjałami. Powinniście więc zapoznać się z portugalskim śniadaniem, obiadem i kolacją oraz godzinami ich serwowania. Co więc wybrać i na jakie dania najlepiej się zdecydować? Oto przewodnik po portugalskiej kuchni, który powinien wiele wam ułatwić.

Należy również pamiętać o historii Portugalii, a zawłaszcza o jej okresie kolonialnym. Ma to swoje odzwierciedlenie w licznych przyprawach jak piri piri, czarny pieprz, cynamon, wanilia czy też szafran. Oliwa z oliwek to podstawa kuchni portugalskiej , tak jak czosnek, kolendra i pietruszka.

Portugalskie jedzenie

Śniadanie w Portugalii to świeży chleb z szynką, serem, masłem lub też dżemem. Do śniadania pije się kawę, mleko, herbatę lub gorącą czekoladę. Równie popularne są śniadania na słodko, czyli bułeczki, płatki śniadaniowe, czy też owoce. Lunch podawany jest od godziny 12 do około 15, a po nim Portugalczycy zjadają obowiązkowy deser. Kolacje zjada się późno, czyli około godziny 21.

Ryby i owoce morza w Portugalii

Z racji swojego dostępu do oceanu Portugalia posiada bardzo rozwinięty przemysł rybny. Państwo to ma najwyższy współczynnik spożycia ryb na jednego mieszkańca w Europie. Ryby są tu serwowane w każdej postaci, a za najważniejszą uchodzi dorsz i jest to jednocześnie narodowa potrawa Portugalczyków. Najpopularniejszym daniem z dorsza jest „bacalhau á gomes de sá”, czyli dorsz pieczony pieczony w naczyniu żaroodpornym z ziemniakami, cebulą, jajkami i oliwkami.

Kolejnym popularnym daniem są świeże sardynki z grilla, kalmary, ośmiornice, kraby, mątwy, homary i inne skorupiaki. Warto skusić się na „caldeirada”, czyli gulasz wykonany z różnych ryb i skorupiaków z ziemniakami, pomidorami oraz cebulą.

Portugalskie sery

Nie możemy zapomnieć o tym specjale! W Portugalii odnajdzie się każdy miłośnik serów, przodują tam sery z koziego i owczego mleka. Tradycyjne receptury w Portugalii nie zawierają w sobie sera, dlatego jest on zazwyczaj spożywany oddzielnie przed lub po posiłku głównym. Inne znane sery takie jak „Queijo de Azeitão”, „Queijo de Castelo Branco” i „Queijo da Serra da Estrela”, które są bardzo silne w smaku, można jeść zarówno gdy są miękkie jak i dojrzałe.