Jednym z powodów, dla których warto przejść wybrany odcinek Szlaku Św. Jakuba jest niesamowita kultura Hiszpanii i przepyszne potrawy serwowane w tym kraju! Kuchnia galicyjska zyskuje szczególne pochwały, dlatego postanowiliśmy zapoznać z was z najpopularniejszymi daniami tego regionu! W zestawieniu znajdziecie popisowe potrawy z takich regionów jak Navarra, La Rioja, Castilla y Leon i Galicja!

Bacalao al ajoarriero (Navarra, Aragón, Castilla y León …)

Bacalao al ajoarriero | Wikimedia Commons

Bacalao al ajoarriero to tradycyjne gorące danie z północnej części półwyspu, bardzo typowe w takich miejscach jak Navarra, Aragón czy León. Jego główne składniki to solony dorsz, zielona papryka, czosnek, pietruszka, ziemniaki, smalec, olej i sól, chociaż istnieje kilka sposobów na przygotowanie tego dania. Pochodzenie tej potrawy nie jest znane, wiadomo jednak że była ona powiązana z mulnikami, osobami odpowiedzialnymi za transport towarów przez półwysep.

Patatas a la riojana (La Rioja)

Patatas a la riojana

Jedną z najbardziej polecanych potraw na naszej liście są ziemniaki Rioja. Jest to przystawka, która jest prosta, a zarazem przepyszna!, Za jej twórców należy uznać tamtejszych rolników. Patatas a la riojana składa się z gotowanego gulaszu z kiełbasy, cebuli, czosnku, papryki oraz ziemniaków. Jego przygotowanie jest proste, a końcowy wynik jest zależny od jakości poszczególnych składników.

Sopa de ajo (Castilla y León)

Sopa de ajo | Wikimedia Commons

To nic innego jak zupa czosnkowa, typowo kastylijskie danie. Poszczególne składniki mogą się różnić w zależności od kucharza (w zasadzie dodaje się tam to, co akurat jest w lodowce). Najważniejsze składniki to rosół, chleb, czosnek, oliwa z oliwek, liść laurowy, słodka papryka, sól, pieprz i jajka w koszulce, czasami dodaje się również jamon lub chorizo. Zupa jak widać wykonana jest powszechnych i tanich składników, a okazała się prawdziwym przysmakiem kulinarnym.

Lechazo asado (Castilla y León)

Lechazo asado | Wikimedia Commons

Mowa tutaj o pieczonej jagnięcinie, jest ona przygotowywana w piecu opalanym drewnem. Jagnięcina jest jednym z najpopularniejszych potraw z Castilla y León. Zazwyczaj podawana jest w glinianych garnkach, to prawdziwa uczta dla podniebienia.

Cocido maragato (Kastylia i León)

Cocido maragato | Wikimedia Commons

Gulasz maragato jest jednym z najbardziej typowych dań z prowincji Leon, z regionu Maragatería (stąd też jego nazwa). Potrawa ta powstała na okolicznych wsiach, jest bardzo syta i daje energię na cały dzień pracy. Składa się z zupy, ciecierzycy, kapusty i różnych rodzajów mięsa (najczęściej wołowina i wieprzowina). Charakterystyczne dla tego dania jest to, że jest ono podawane na odwrót, czyli najpierw mięso, następnie ciecierzyca i na koniec zupa.

Pulpo a feira (Galicja)

Pulpo a feira | Wikimedia Commons

Ośmiornica to najbardziej charakterystyczna potrawa kuchni galicyjskiej wraz z tradycyjnym ciastem leguminowym. Bardzo popularna na imprezach i targach, gdzie służy jako tapas. Danie składa się z ośmiornicy gotowanej (do niedawna w naczyniu miedzianym) w celu zmiękczenia twardego mięsa podawanego w plastrach, w towarzystwie zapomnianego oleju, grubej soli i papryki. Chociaż tradycyjnie kojarzymy “pulpo a la gallega” z pokrojonymi w plasterki ziemniakami, prawdą jest, że ten zwyczaj jest bardziej typowy dla reszty Hiszpanii niż Galicji.

Caldo gallego (Galicja)

Caldo gallego | Wikimedia Commons

Rosół galicyjski  to jedna z najbardziej znanych potraw kuchni galicyjskiej, a zarazem jedna z najprostszych (i najzdrowsza), bardzo popularna w najchłodniejszych miesiącach roku, kiedy jest ona podawana w misce lub głębokim naczyniu. Składa się z zupy z gotowanych warzyw, takich jak rzepa, kapusta itp. Jedyne do czego można się przyczepić to ziemniaki, do których dodawany jest tłuszcz wieprzowy (również bekon lub kiełbasa), aby nadać mu bardziej wyrazisty smak. Prawdą jest, że istnieje wiele wariantów galicyjskiej zupy, z których wszystkie nadają się do ogrzania pielgrzyma po ciężkim dniu na Camino.

Tarta de Santiago (Galicja)

Tarta de Santiago | Wikimedia Commons

Po przybyciu do Santiago de Compostela spróbowanie tego ciasta jest wręcz obowiązkowe. Legendarny deser, który można znaleźć w prawie wszystkich cukierniach (nie tylko w Galicji, ale także w wielu innych punktach Camino de Santiago). Ciasto Santiago, z definicji będące jedną z typowych potraw Camino de Santiago, zawiera migdały, jajka, cukier, skórkę z cytryny i masło.