Dla wielu osób pojęcie logiki oznaczeń na trasie św. Jakuba jest dosyć skomplikowane, zwłaszcza tych którzy na szlak wybierają się po raz pierwszy. Okazuje się jednak, że szlak od kilku dekad jest bardzo dobrze oznakowany. Oznaczenia są widoczne na każdym skrzyżowaniu i co kilka kilometrów trasy. Należy tylko wiedzieć, co oznaczają poszczególne oznaczenia i wszystko będzie dobrze! 😊

Jakie oznaczenia znajdziemy na trasie?

Na tej trasie wystarczy znajomość jedynie trzech znaków, które są opisane poniżej. Oczywiście jak na każdej wędrówce, przydatne się może okazać również odpowiednia interpretacja położenia słońca, dzięki któremu łatwo będziesz mógł ocenić kierunek jakim podążasz.

Żółte Strzałki

Najważniejszy symbol na trasie, który musisz wziąć pod uwagę, jeżeli wybierasz się do Santiago de Compostela. Będą ci one towarzyszyć przez całą trasę i zawsze wskazywać odpowiedni kierunek drogi. Dlaczego są żółte? Wszystko to za sprawą Eliasa Valina, proboszcza z O Cebreiro o którym możesz więcej poczytać tutaj.

Kamienie milowe

Zazwyczaj przyjmują one postać betonowego bloku, na którym widnieje żółta strzałka na niebieskim tle i informacja o tym ile kilometrów pozostało do celu. Są one bardzo powszechne, szczególnie w Galicji, gdzie na pewno spotkamy je co około 500 metrów.

Muszelki

Można je napotkać dosłownie wszędzie, na fasadach budynków, kamieniach i ziemi. Znak ten jest nastraszy na trasie św. Jakuba, przez wieki pielgrzymi nosili muszle ze sobą. Nawet dziś jest to bardzo popularny znak rozpoznawczy pielgrzyma na Camino.

Czy łatwo zgubić się na trasie?

Szlak jest świetnie oznakowany, a dodatkowo pielgrzymi są otoczeni naszą opieką. Skrupulatnie zaplanujemy twoją trasę, dostaniesz odpowiednią mapę dzięki której nie zgubisz się i łatwo będziesz poruszać się między etapami. Zapraszamy do kontaktu!