Będąc w Hiszpanii na pewno natkniecie się na ten specyfik. Tapas to rodzaj przekąski podawanej na małym talerzyku lub też półmisku. Zwykle jest to kawałek mięsa, chleb z jakimś dodatkiem lub też owoce morza. Nie daj się zwieść rozmiarom, tapas może być daniem samym w sobie, gdyż 5 lub więcej tapas to już spory posiłek.

Tapas to część hiszpańskiej kultury, dostępne w niemal każdym barze  i restauracji, o każdej porze dnia i nocy. Dlatego właśnie będąc w Hiszpanii koniecznie powinieneś spróbować tego przysmaku. W zależności od danego regionu Hiszpanii, tapas przybiera nieco inną formę i inne tapas będzie tam popularne. Na północy te hiszpańskie przekąski nazywa się  inaczej, a mianowicie „pinchos”. Są one tam nieco bardziej wykwintnie przygotowane i podane. Galicja słynie z fantastycznych pinchos, nie wiele gorsza jest Kantabria, Asturia i Kraj Basków.

Jak się robi tapas?

Najpopularniejszym składnikiem tapas jest szynka jamon serrano, o której również wiele można by pisać przy tematyce hiszpańskiej kuchni. Jest to rodzaj suszonej szynki parmeńskiej. Drugim najpopularniejszym składnikiem tapas jest chorizo, czyli rodzaj tłustej i pikantnej kiełbasy, która również jest bardzo popularnym składnikiem licznych dań w Hiszpanii. Dwa najpopularniejsze tapa w całym kraju to ensaladilla rusa, czyli zwykła sałatka warzywna z dodatkiem oliwek i owoców morza, oraz tortilla de patatas, czyli omlet z jajek i ziemniaków. Tapas należy jeść obowiązkowo z kawałkiem chrupiącego chleba, Hiszpanie z pieczywem jedzą niemal wszystko.

Mówiąc o tapas nie można również zapomnieć o bacadillos, czyli kanapkach z francuskiego pieczywa, która podawana jest z hiszpańską szynką, serem lub dowolnymi innymi dodatkami, takimi jak smażona wieprzowina, chorizo, jajecznica czy też tortilla. Przy zamawianiu bocadillos nie możesz poprosić o „sandwich”, ponieważ otrzymasz wtedy zwykła kanapkę z chleba tostowego.

Tapas to nie tylko jedzenie, w hiszpańskiej kulturze to sposób na spędzanie wolnego czasu ze znajomymi i rodziną. Głównie z przyczyn klimatycznych, Hiszpanie o wiele chętniej spędzają czas poza domem i są o wiele bardziej towarzyscy. W tej kulturze ludzie uwielbiają spotykać się z innymi i oddawać się długim rozmową, a tapas to przyjemne urozmaicenie tego zwyczaju. Do tapas zwykle zamawia się piwo, czasami również wino.

Pochodzenie tapas

Istnieje wiele legend, które tłumaczą powód pojawienia się tapas w hiszpańskiej kulturze. Mówi się, że król Kastylii Alfons X El Sabio twierdził, że codzienne picie wina zagryzanego drobnymi przekąskami może wręcz uzdrowić. Król twierdził, że właśnie w taki sposób udało mu się przetrwać poważną chorobę, nakazał wiec w całym królestwie obowiązkowe podawanie tapas do wina i piwa.

Kolejna legenda dosyć prosto tłumaczy pochodzenie tapas. W przeszłości Hiszpanie, w celu uchronienia wina przed muchami przykrywali szklanki plastrami suchej kiełbasy. Z czasem do kiełbasy dodano chleb i tak powstała pierwsza przekąska. Hiszpanom zwyczaj ten wszedł w krew i odtąd do piwa i wina zawsze podawane jest tapas.

Istnieje jeszcze trzecia legenda o królu, który martwił się, że jego poddani nadużywają alkoholu. Wydał wiec on dekret, który nakazywał dodawanie przekąsek do alkoholu. Dzięki temu Hiszpanom trudniej było się upić, a wielu z nich zostało uchronionych przed nałogiem.

Oto najpopularniejsze tapas:

  • tortilla – hiszpański omlet z ziemniaków, czasami z cebulą
  • jamon serrano – rodzaj suchej szynki parmeńskiej
  • queso manchego – hiszpański ser manchego
  • paella – hiszpańskie danie na bazie ryżu
  • chorizo – pikantna, hiszpańska kiełbasa
  • patatas bravas – ziemniaki w ostrym, czosnkowym sosie
  • croquetas – hiszpańskie krokiety
  • crema catalana – rodzaj hiszpańskiego deseru w postaci budyniu