Dziś przedstawiamy wam kolejną część znanych osób, które przemierzyły Camino de Santiago, jeżeli jeszcze nie widziałeś części I, kliknij tutaj.

Karol V Habsburg (1500-1558)

Za sprawą tego monarchy Szlak Francuski stał się najpopularniejszą drogą do grobu Apostoła Jakuba. Szczególnie znana jest wyprawa Karola V do A Coruña, skąd wyruszył do Niemiec, aby zostać koronowanym na cesarza. Na swojej drodze po Camino odwiedził liczne wsie takie jak Vega de Valcarce Ligonde lub Triacastela. Do grobu Apostoła Jakuba udal się w celu modlitwy o bezpieczną drogę.

Felip II (1527-1598)

Filip II udał się do grobu Jakuba w 1554 roku, gdzie pozostał przez 8 dni przed wyjazdem do Anglii, aby się ożenić. Podczas jego rządów ustanowiono kilka restrykcyjnych praw pielgrzymkowych, aby utrudnić działania fałszywym pielgrzymom i kontrolować ich działania. Rezultat był szkodliwy dla wszystkich pielgrzymów, w tym cudzoziemców, którzy musieli ubiegać się o licencję pielgrzyma po wjeździe do Hiszpanii.

Jan Paweł II (1920-2005)

Wpływ Papieża Jana Pawła II na odrodzenie popularności Camino de Santiago pod koniec XX wieku był ogromny. To pierwszy papież, który odbył pielgrzymkę do Santiago de Compostela w czasie swego pontyfikatu. Zrobił to dwa razy (1982 i 1989) co spopularyzowało wędrówki na Szlaku św. Jakuba.

Postacie ze świata popkultury

Paulo Coelho

Uznany miłośnik Camino de Santiago, według tego brazylijskiego pisarza, to doświadczenie “zmieniło jego życie”. Po podróży na Camino w 1986 roku napisał swoją pierwszą powieść “El Peregrino de Compostela”, z którą rozpoczął swą płodną karierę pisarza.

Martin Sheen

Aktor zagrał główną rolę w filmie “Droga życia” który opowiada o losach pielgrzymów na Camino de Santiago. Film przyczynił się do popularyzacji Camino w Stanach Zjednoczonych. Każdego roku coraz więcej pielgrzymów z USA udaje się na szlak.

Shirley MacLane

Nagrodzona Oscarem amerykańska aktorka odbyła trasę koncertową wzdłuż Szlaku Francuskiego w 1994 roku, co było dokładnie monitorowane przez prasę. Sześć lat później podzieliła się doświadczeniami swojej pielgrzymki ze swoimi fanami w powieści “El Camino”.