Średniowieczna Europa pielgrzymowała przede wszystkim do Rzymu, który nazwano drugą Jerozolimą. Jednak pielgrzymowano również do Santiago de Compostela. Przez wieki Camino przemierzali przedstawiciele wszystkich stanów, w tym wiele znanych postaci nawet władców: Karol Wielki, Lorenzo de Medici, św. Franciszek z Asyżu, Elżbieta Portugalska, Brygida Szwedzka, Izabela Kastylijska, Ignacy Loyola, Król Filip II, Jan Dantyszek, papież Jan XXIII, W XIV wieku, szczytowym okresie popularności, każdego roku przemierzało ten szlak ponad milion osób. O ogromnej roli pielgrzymek po Camino świadczą słowa Goethego, który pisał, iż drogi św. Jakuba ukształtowały Europę. W czasach nowożytnych ruch pielgrzymkowy osłabł z powodu wojen religijnych, rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Do ponownego odkrycia szlaku przyczyniły się wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Santiago de Compostela. Droga do Santiago de Compostela została doceniona przez wielu wybitnych i zaszczytnych ludzi w historii, pisarzy, artystów, czy polityków.
AYMERIC PICAUD
Aymeric Picaud, to jeden z najbardziej znanych pielgrzymów, którzy dokonali Szlaku do Santiago. Francuski mnich około 1140 roku napisał Przewodnik pielgrzyma do Santiago de Compostela, który znajduje się w piątej książce Codex Calixtus, zwanej również Liber Sancti Jacobi. Praca Picaud jest uważana za pierwszy przewodnik turystyczny w historii !!!
DANTE ALIGHIERI
Według poety tylko udający się do Santiago de Compostela w pełni zasługiwali na miano „pielgrzymów”. Dante Alighieri w Vita Nova dzieli pątników na trzy grupy: palmieri – pielgrzymujący do Ziemi Świętej, romei – do Rzymu i peregrini – do grobu św. Jakuba.
JERZY I STANISŁAW RADZIWIŁŁOWIE
Bracia Jerzy i Stanisław Radziwiłłowie podjęli pielgrzymkę do Santiago w 1579 r. co potwierdza ich list oraz zachowany certyfikat pielgrzyma tzw. compostela.
JAKUB SOBIESKI, OJCIEC KRÓLA JANA III
Do Santiago de Compostela dotarł w 1611 roku. Jakub Sobieski jechał przez Pampelunę, Logroño, Santo Domingo de la Calzada, Burgos i Leon by wreszcie dotrzeć do Santiago de Compostela. Ciekawostką jest fakt, że po wielu latach na podstawie notatek z europejskiej podróży kształcącej, powstał dokument, który jest obecnie najobszerniejszym staropolskim opisem pielgrzymki do Santiago de Compostela.
JOHN ADAMS
Były prezydent Stanów Zjednoczonych podążał drogą w odwrotnym kierunku z Finisterre do Paryża aby uzyskać fundusze z Paryża, aby pomóc w walce z amerykańską wojną o niepodległość.
JAN PAWEŁ II
Santiago de Compostela odwiedził dwukrotnie. O wizycie Jana Pawła II pisaliśmy już wcześniej Zasługi Jana Pawła II w odbudowę Szlaku Świętego Jakuba.
PAULO COELHO
Przeszedł Camino Francés po raz pierwszy w 1986 i dwadzieścia lat później. Większość ludzi myśli, że pierwszą książką brazylijskiego pisarza Paulo Coelho był Alchemik. Otóż nie, był to właśnie Pielgrzym. Wiele jego wcześniejszych książek ma swoje pochodzenie gdzieś wzdłuż El Camino de Santiago. Wiele osób twierdzi, że książka Paula Coelho przyczyniła się do wzrostu popularności tego miejsca. Gdy już znajdziesz swoją drogę, nie lękaj się. Miej odwagę popełniać błędy. Rozczarowania, porażki, zwątpienie to narzędzia, którymi posługuje się Bóg, by wskazać nam właściwą drogę.
SHIRLEY MACLAINE
Amerykańska aktorka, zdobywczyni Oscara, znana z wielu ról filmowych w 1994 roku przeszła francuski szlak. Wzdłuż trasy szła jak każdy inny pielgrzym. Chodziła 20 km dziennie, rozmawiała z innymi pielgrzymami, zatrzymywała w albergach, odwiedziła kościoły. Po podróży napisała, że było to dla niej nie tylko fizyczne osiągnięcie ale poznała drogę do duchowego odkrycia siebie. Camino to znalezienie najgłębszego duchowego znaczenia bytu ale również podejmowanie decyzji dotyczących wewnętrznych konfliktów.
ANTHONY QUINN
Wśród wielu osobistości podróżujących drogą do Santiago, jest to jedna z hollywoodzkich legend. Anthony Quinn pokonał szlak w 1999 roku. Nie był zwykłym pielgrzymem, ale członkiem wytwórni telewizyjnej, który zbierał informacje na temat trasy. Z tej właśnie wyprawy powstał film w kilku odcinkach Droga do Santiago. Anthony Quinn zagrał Félixa Foulé.
STEPHEN HAWKING
Brytyjski fizyk odwiedził Galicję na tydzień w sierpniu 2008 r, ukończył w wózku symboliczną część Camino de Santiago.
MARTIN SHEEN oraz jego syn EMILIO ESTÉVEZ
Doświadczyli Camino, kiedy kręcili film w 2009 o tytule Droga życia (The Way). Martina Sheena zapytany w wywiadzie dlaczego zdecydował się na podjęcie tej drogi powiedział, że ze względu na swojego ojca, który urodził się niedaleko Santiago de Compostela. Często opowiadał i dorastał z tymi opowieściami. Czasami nawet śnił, że podróżuje po szlaku do Santiago. Latem 2003 roku gdy miałem przerwę po kręceniu od West Wing, a syn Emilia, Taylor pracował dla mnie jako młody asystent. Wybraliśmy się na Camino i zatrzymaliśmy się w małej restauracji po drodze. Taylor spotkał tam swoją przyszłą żonę.
ANDREW MCCARTHY
McCarthy wielokrotnie zaznaczał, że jego życie bardzo się zmieniło od czasu camino w 2012 roku. Nazwał ją najdłuższą a zarazem najpiękniejszą drogą do domu. Byłem nieszczęśliwy, samotny i niespokojny. Mój długowieczny zwyczaj osamotnienia pozostawił mnie w zupełnie odizolowane. Moje najgorsze obawy między nimi, że po prostu nie byłem człowiekiem, okazały się prawdą. Przybyłem do Hiszpanii, widziałem teraz, aby ustalić, jak mogę zatroszczyć się o siebie.
Do ludzi bardziej popularnych, którzy przeszli Camino lub odwiedzili Santiago należą również:
– Jenna Bush, córka George Busha wyruszyła na pielgrzymkę z przyjaciółmi, gdy miała 22 lat;
– hiszpański piosenkarz David Bisbal;
– hiszpański piłkarz Irureta.
Ciekawostką jest fakt, że Szlak Jakuba w 2014 roku odwiedziła kanclerz Niemiec Angela Merkel, która odbyła dwudniową wizytę w Galicji z Mariano Rajoy, przygotowując się do szczytu Unii Europejskiej. Ta krótka wędrówka miała charakter oczywiście bardzo symboliczny i miała pokazać wsparcie dla Hiszpanii jako drogę do ożywienia gospodarczego. Była to raczej okazja do fotografii niż prawdziwa pielgrzymka, ponieważ po prostu przeszli 5 km.
Ludzie zwykle podejmowali pielgrzymowanie z motywów religijnych. Obecnie motywów podróżowania Szlakiem Jakuba jest strasznie dużo. Od chęci odnalezienia sensu życia, odpoczynku od codzienności czy spróbowania swoich możliwości. To podróż od której każdy pragnie przede wszystkim otrzymać uświęcenie. Cud. Wybierając się na Camino nigdy nie wiesz co i kogo przyniesie Ci dzień. Ta droga nauczy Cię doceniać to o czym w codzienności pędzącego świata ucieka. Na Camino czas się zatrzymuje. Liczy się tylko: Ty i droga, którą masz do pokonania.