Prędzej czy później w naszej głowie pada pytanie co przywieść naszym bliskim z Santiago. Każdy z nas robi to samo, u niektórych pada ono przed wyjazdem, u niektórych w trakcie, ale są też tacy u których na 10 minut przed powrotem z urlopu pada oto właśnie pytanie. Także dzisiaj zdradzimy Wam w sekrecie oczywiście – co powinniście przywieść z Camino, aby zaskoczyć Waszą rodzinę i znajomych.

Oto nasza lista 12 najważniejszych upominków ze Szlaku Świętego Jakuba przez które osoby obdarowane same będą miały ochotę spakować plecak i przeżyć to samo co Wy! Warto też pamiętać o sobie, żeby oprócz miliona wspomnień i zapełnionej karty pamięci w aparacie czy telefonie przywieść sobie jakąś pamiątkę!

1. MUSZLA ŚW. JAKUBA – Jednym z symboli pielgrzymki i pielgrzymów do Santiago de Compostela jest muszla (przegrzebka), nazywana także muszlą świętego Jakuba. Pierwotnie w średniowieczu, muszla była symbolem ukończonej pielgrzymki, a także oznaczała zmiany jakie się dokonały podczas pielgrzymowania. Wędrowiec otrzymywał ją w Santiago de Compostela po ukończeniu szlaku wraz z certyfikatem. Będzie to niewątpliwie najbardziej charakterystyczny i tradycyjny prezent z Camino de Santiago.

0d03529b3ac636687c7f08e7aa590072

2. CERAMIKA SARGADELOS – regionalne rzemiosło z Galicji  z charakterystycznymi niebieskimi i białymi ręcznie malowanymi wzorami. Ciekawostką jest fakt, że Sargadelos mieszkańcy Galicji kupują gdy wybierają się na… ŚLUB. Jest to bardzo tradycyjny prezent dla osób, które lubią regionalne rzemiosło.

3. KIJ – przez całą drogę na szlaku spotkasz laski które również są symbolem związanym ze szlakiem świętego Jakuba. Kij jak się pewnie domyślacie miał za zadanie pomóc pielgrzymom w ich podróży. Obecnie istnieją bardziej nowoczesne kije które możecie nabyć na swojej drodze: metalowe lub z włókna szklanego to nadal sprzedawane są te tradycyjne – drewniane. Uczulamy – jeśli podróżujecie samolotem, a kij nie jest w stanie zmieścić się do Waszego bagażu głównego nie kupujcie go – gdyż na kontroli bezpieczeństwa mogą Wam go odebrać.

4. DYNIA – Będąc na szlaku spotkacie się z takim oto dziwolągiem (jak na zdjęciach poniżej w towarzystwie muszli). Każdy komu przemknie TO przed oczami zastanawia się dłuższą chwilę co to takiego i do czego to służy. Bohaterem powyższego zdjęcia jest – dynia. Tradycyjnie pielgrzymi wykorzystywali wydrążone dynie by nosić w nich wodę. Bardzo często nosili je przy patyku. Dynia pomimo, że w dzisiejszych czasach została zastąpiona plastikową bądź metalową butelką pozostaje symbolem Camino i jest sprzedawana w wielu sklepach z pamiątkami.

5. PASZPORT – dobrym pomysłem jest kupno paszportu pielgrzyma. Będzie to dodatkowa motywacja dla obdarowanego, który od dawna mówi, że chciałby przejść szlak ale no właśnie –  zawsze jest dla tej osoby jakieś ale… PS. Nie zapomnijcie przy okazji wspomnieć o nas ! 🙂

6. BIŻUTERIA – Każdy wie, że panie uwielbiają biżuterię. Także panowie jest dobra wiadomość, którą powinniście zapamiętać, żeby zabłysnąć przed swoimi wybrankami. Na szlaku znajdziecie dużo sklepików w których uwadze pań z pewnością nie umknie czarny kamień. Pojawia się on w srebrze i złocie. Mowa o kamieniu o nazwie Azabache, który już w średniowieczu na szlaku jak i po zakończonej wyprawie miał dawać: szczęście i ochronę.

7. MINIATURY BOTAFUMEIRO – Ten największy na świecie trybularz znajduje się u celu drogi każdego pielgrzyma na camino a mianowicie w Katedrze Santiago de Compostela. Rozkołysane Botafumeiro osiąga prędkość około 60 km/h i zgodnie z tradycją zapach kadzidła miał mieć właściwości lecznicze. W celach profilaktycznych pielgrzymi wdychali dym z myślą, by uchronić się przed różnymi epidemiami i chorobami. Do jego rozpalenia potrzeba ok. 40 kg węgla drzewnego i kadzidła. Botafumeiro z galicyjskiego dosłownie oznacza wydzielający dym.

8. MINIATURY CZAROWNIC – W Galicji w dużej części w sklepikach i na straganach znajdziecie stosy czarownic. Również na szlaku spotkacie na balkonach bądź w ogrodach stojące bądź wiszące na miotłach skierowane głównie do lotu.  Czarownice przypominają o historii tego regionu, kiedy panowali tu najpierw Celtowie, potem Rzymianie, a następnie chrześcijanie. Galicyjskie czarownice nie były tak złe, jak znane w całej Hiszpanii . Były one znachorkami i uzdrowicielkami. Nazywano je curandeiras, czyli te, które leczą. Tak więc obowiązkową pamiątką z podróży po galicyjskiej ziemi jest figurka czarownicy, o im bardziej wykrzywionym uśmiechu – tym lepiej. (W Hiszpanii nie wiem czy wiecie ale okazji do świętowania nie trzeba szukać – w znakomitej większości są to fiesty gastronomiczne, na drugim miejscu religijne. Jedną właśnie z takich okazji do świętowania jest galicyjska Noc Czarownic Noite das Meigas w Santa Comba w środkowej Galicji czy na zachodzie w Lugo, gdzie ludzie przebrani w czasem przerażające stroje hucznie obchodzą celtyckie uroczystości).

Było coś dla fanów rzeczowych podarków, czas na smakołyki.

Galicja posiada doskonałą żywność o czym przekona się każdy wędrowiec. Ostatnio bardzo modne wśród rzeczy kupowanych przez turystów stają się właśnie podarunki, które można skonsumować.

Nie każdemu pasuje do wystroju pamiątka, a prezent w postaci jakiegoś lokalnego smakołyku jest strzałem w 10 !

9. TARTA DE SANTIAGO – Zdecydowanie numerem jeden naszych podróżników jest najbardziej znany i ukochany deser Galicji – Tarta de Santiago. Jest to ciasto z miękkiego biszkoptu z migdałami, posypane cukrem pudrem (bardzo często ze wzorem krzyża św. Jakuba). Nie znamy osoby, która przeszłaby obojętnie obok tego placka. Wasz przewodnik zna bardzo dobrą cukiernię bazującą na tradycyjnym przepisie, do której z pewnością Was zabierze – abyście wzięli ze sobą kawełek Waszej hiszpańskiej wyprawy.

10. SERY – W języku galicyjskim Queixo. Aktualnie w Galicji istnieją cztery apelacje sera: ser Tetilla, ser Arzúa-Ulloa, ser San Simón i ser Cebreiro. Więcej o serach pisaliśmy wcześniej: www.szlakjakuba.com/queixo/

11. WINA – Hiszpania posiada ponad 5 700 winnic w tym ponad 1,3 mln hektarów ziemi przeznaczonych jest pod uprawę winorośli i produkcję znakomitego wina hiszpańskiego. Warunki klimatyczne w Galicji znacznie różnią się od reszty Hiszpanii. Chłodny, mokry klimat jest bliższy Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii dlatego też wino galicyjskie jest zupełnie inne niż te typowe hiszpańskie. Więcej o winach pisaliśmy wcześniej: www.szlakjakuba.com/wina/

12. OWOCE MORZA – Galicja sławna jest również ze swoich owoców morza, najlepszych w Hiszpanii, jak twierdzą znawcy przedmiotu i tej wykwintnej, hiszpańskiej kuchni. Owoce morza pochodzą z krystalicznie czystego wybrzeża i plaż Galicji. Rekomendujemy wizytę i odwiedzenie hiszpańskiej Galicji, podczas corocznej fiesty: Fiesta de Mariscos (święto owoców morza) w październiku w okolicach od 6 do 16 października.

*Nie są to wszystkie souveniry, bo przecież kupowanie pamiątek to sport każdego turysty ! 🙂

Dodatkowo Wasz przewodnik Jakub ma jeszcze parę asów w rękawie, które zdradza tylko naszym wędrowcom. Dajcie znać w komentarzach co Wam udało się upolować albo na co będziecie polować na Szlaku Świętego Jakuba:)