„Którą trasę Szlaku św. Jakuba wybrać?” – Jest to najczęściej zadawane pytanie przez pielgrzymów każdego roku. Widzimy te wszystkie zdjęcia z różnych szlaków, które zachwycają swoimi widokami i nie mamy pojęcia które z nich wybrać. Wiedzcie, że  odpowiedź na to pytanie jest łatwiejsza niż można by się tego spodziewać. Tak naprawdę wszystko zależy od waszych oczekiwań i wymagań. A więc zaczynajmy!

Chcesz poznać ludzi na Camino de Santiaogo?

Jeżeli zależy Ci na aktywnym pielgrzymowaniu w towarzystwie wielu różnych ludzi, Szlak Francuski będzie idealnym wyborem, ponieważ jest to najczęściej wybierana trasa. Według oficjalnych statystyk Camino de Santiago ponad 70% pielgrzymów wybiera właśnie ten szlak. Natomiast, jeżeli wolisz spokojniejszą drogę w trakcie której będziesz mógł oddać się licznym rozmyśleniom to wiedz, że 15% osób wybiera Szlak Portugalski i nieco ponad 5% Szlak Północny.

SZLAK FRANCUSKI

SZLAK PORTUGALSKI

FINISTERRE I MUXIA

Ograniczona ilość czasu na Camino de Santiago?

Nie trzeba zaczynać Szlaku Francuskiego od St Jean Pied de Port ani żadnego innego od jego oficjalnego początku. W rzeczywistości większość osób rozpoczyna wędrówkę z takich miejscowości jak Roncesvalles, Pamplona, ​​Logroño, León, Ponferrada, O Cebreiro lub też Sarria. Wymaga się od pielgrzyma, że przejdzie przynajmniej 100 km trasy, a więc sprawa jest o wiele łatwiejsza. Jeśli masz do dyspozycji 2 tygodnie, możesz zacząć od Ponferrady. Jeśli masz tylko 1 tydzień, polecamy zacząć od Sarria na Szlaku Francuskim lub też Tui na Szlaku Portugalskim. Sprawdź ile dni i kilometrów potrzebujesz na poszczegolny etap (klik).

Przeszedłeś już kiedyś Szlak Francuski?

Świetnie, jednak istnieją inne, równie interesujące trasy, takie jak Szlak Portugalski, Szlak Północny lub droga z Finisterre kończąca się w miejscowości Muxía o czym pisaliśmy w ostatnim artykule (klik). Jeśli możesz się pochwalić dobrą kondycją fizyczną, Szlak Północny będzie świetnym wyborem, szczególnie w lecie, aby skorzystać z idealnego połączenia dobrej pogody i niepowtarzalnych krajobrazów. Szlak Francuski jest popularny i przepiękny, jednak zapewniamy, że pozostałe trasy dostarczą tej samej ilości pozytywnych wrażeń.

SPRAWDŹ CAMINO PIESZO I NA ROWERZE

Marzysz o pielgrzymce na rowerze?

Każdy z wariantów można przejechać na rowerze, z zalecanymi odcinkami o długości od 50 do 60 km dziennie. Pamiętaj, że zapewniamy transport bagażu zarówno dla pielgrzymek pieszych jak i rowerowych, dzięki czemu jazda będzie o wiele lżejsza i przyjemniejsza. Szlak Francuski najlepiej przejechać na rowerze w maju, czerwcu albo wrześniu, natomiast Szlak Północny będzie idealny od kwietnia, aż do października.

Grupy zorganizowane

Zawsze możesz zapisać się na Camino Razem, oferujemy zarówno zorganizowane wyjazdy na Szlak Francuski jak i Portugalski. Zapewniamy stałą opiekę przewodnika i niezapomnianą przygodę, którą zapamiętasz do końca życia!