Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć jest to, że na półwyspie Iberyjskim istnieje wiele punktów startowych do Camino de Santiago.

W zależności od obranej trasy będziesz wiedzieć ile dni zajmuje dojście do celu. Możesz odbyć pielgrzymkę z dowolnego miejsca przez którąkolwiek z Dróg św. Jakuba, może to być przykładowo:

Jednakże, jeśli jest to twój pierwszy raz na Camino de Santiago, prawdopodobnie najlepiej będzie, jeśli odpowiednio zastanowisz się który szlak będzie dla Ciebie najlepszy oraz ile jesteś w stanie przejść pieszo, lub też przejechać rowerem. Oto sześć najpopularniejszych punktów startowych na Camino de Santiago w ubiegłym roku:

Zdecydowana większość pielgrzymów decyduje się na pielgrzymkę tylko nieco dłuższą niż 100 km, co wymaga około 6 dni marszu. Tak naprawdę możesz sam ustalić jak wiele czasu chcesz spędzić na szlaku i dostosować to do swoich indywidualnych planów i potrzeb.

Jeśli chcesz spędzić na Camino około tygodnia, proponujemy zastanowić się nad rozpoczęciem trasy w Sarria, Ferrol, Lugo lub Tui. Jeśli masz możliwość spędzenia w trasie 10 do 15 dni, możesz rozważyć start w Porto, León lub też Oviedo. Nieliczni będą chcieli spędzić na Camino nawet miesiąc, wtedy możesz zaplanować odważną trasę, przykładowo z Saint-Jean-Pied-de-Port lub Roncesvalles we Francji.

Musisz jednak pamiętać, że czas na Camino to nie tylko wędrówka, to również zwiedzanie. Zaplanuj ile czasu chcesz spędzić w danym miejscu, pamiętaj również, że potrzebujesz odpowiedniej ilości czasu na podróż samolotem do Hiszpanii i z powrotem (około 2 dni). Nie porywaj się też z motyka na słońce i pamiętaj o odpowiedniej ilości odpoczynku. Dzięki naszemu doświadczeniu, pomożemy Ci odpowiednio zaplanować całą trasę.

Tempo marszu na Szlaku św. Jakuba

Przed udzieleniem tej odpowiedzi należy wyjaśnić, że zdecydowana większość pielgrzymów, która bierze udział w Camino de Santiago to nie sportowcy z wysoką wytrzymałością fizyczną. Powszechnie przyjmuje się, że przy średniej prędkości 4-5 km/h odległość do pokonania każdego dnia na pielgrzyma nie powinna przekraczać 25 km i być mniejsza niż o 20 km, choć zawsze uzależnione jest to od trudności danego etapu. W ten sposób również, jeśli wstaniemy wcześnie, możemy przejść 5-6 godzinny marsz i dotrzeć do celu nawet w południe.

Pamiętaj, że z nami możesz samodzielnie zaplanować swoją pielgrzymkę z dowolnego punktu na Szlaku Jakuba. Sprawdź!

Długość odcinków pieszo na Camino de Santiago

 

Odległości na Szlaku Francuskim

– Z Roncesvalles (Navarra). Odległość do Santiago: 755 km; Liczba wymaganych etapów / dni: 31
– Z Sarria (Lugo). Odległość do Santiago: 114 km; Liczba wymaganych etapów / dni: 5
– Z Pamplona (Nawarra). Odległość do Santiago: 707 km; Liczba wymaganych etapów / dni: 29
– Z Saint-Jean-Pied-de-Port (Francja). Odległość do Santiago: 781 km; Liczba wymaganych etapów / dni: 32
– Z León (Kastylia i León). Odległość do Santiago: 322 km; Liczba wymaganych etapów / dni: 14

 

Odległość na Szlaku Portugalskim

– Z Tui (Pontevedra). Odległość do Santiago: 115 km; Liczba wymaganych etapów / dni: 5
– Z Porto (Portugalia). Odległość do Santiago: 235 km; Liczba wymaganych etapów / dni: 10
– Z Lizbony (Portugalia). Odległość do Santiago: 465 km Liczba wymaganych etapów / dni: 26

 

Odległość na Szlaku Pierwotnym

– Z Lugo. Odległość do Santiago: 100 km; Liczba wymaganych etapów / dni: 5
– Z Oviedo (Asturia). Odległość do Santiago: 225 km; Liczba wymaganych etapów / dni: 13

 

Odległość na Szlaku Północnym

– Z Baamonde (Lugo). Odległość do Santiago: 102 km; Liczba wymaganych etapów / dni 4
– Z Ribadeo (Lugo). Odległość do Santiago: 195 km; Liczba wymaganych etapów / dni: 8

SPRAWDŹ NASZE OFERTY