Rias Baixas jest znane również jako Rias Bajas. Miejsce to oferuje bardziej niekonwencjonalny sposób na spędzenie wakacji w Hiszpanii. Ten region, rozciągający się wzdłuż wybrzeży Galicji aż do granicy z Portugalią, zainteresuje wszystkich, dla których celem wyjazdu do Hiszpanii nie jest jedynie plażowanie. Nad wybrzeżem Rias Baixas można zrelaksować się, obserwując fale uderzające o wybrzeże klifowe. To jedyne w swoim rodzaju miejsce to także niewielkie miasteczka z malowniczymi uliczkami i knajpkami. W pobliżu wybrzeża Rias Baixas znajduje się również Park Narodowy Atlantyckich Wysp Galicji, gdzie można podziwiać rzadkie gatunki ptaków i innych zwierząt, a także korale i ukwiały.

OFERTA WYJAZDU DO RIAS BAIXAS 

Niesamowite wyspy Cies

Starożytni Rzymianie nazywali je swego czasu wyspami bogów. Archipelag Wysp Cíes, który wchodzi w skład Parku Narodowego Atlantyckich Wysp Galicji to jedna z największych atrakcji turystycznych wybrzeża Rías Baixas. Krajobraz tego miejsca jest bogaty w największe nadmorskie klify na terenie Europy, skaliste morskie zatoczki, ruchome wydmy, piaszczyste plaże, lasy eukaliptusowe oraz błękitne laguny. Pomimo braku drzew palmowych przyrównuje się tamtejszy krajobraz do Karaibów.

rias baixas

Archipelag Islas Cíes tworzą trzy wyspy, czyli Monteagudo, O Faro oraz San Martiño. Dwie pierwsze łączy długa na ponad kilometr, imponująca plaża Playa de Rodas. Kusi ona turystów delikatnym, białym piaskiem oraz błękitem krystalicznie czystej wody. Można się na niej kąpać i opalać. Brytyjski magazyn The Guardian w 2007 roku uznał ją za najpiękniejszą plażę na świecie. Oczywiście to nie jedyne tego typu rajskie miejsce w Galicji. Na Islas Cíes znajdują się cztery kilkukilometrowe szlaki prowadzące przez zapierające dech w piersiach punkty widokowe. Koniecznie musisz to zobaczyć!

Wyjątkowe i pyszne wino

Wiele można mówić o krajobrazie naturalnym wybrzeża Rias Baixas, jednak nie da się nie wspomnieć o tym, że historia tego regionu to historia winorośli, a raczej hiszpańskiego wina i wielu gatunków, które wywodzą się właśnie stąd. Białe, czerwone, wytrawne i półwytrawne wina, z okolic Rias Baxas to powód do dumy dla mieszkańców wybrzeża i lokalnych firm, jednym z najpopularniejszych gatunków wina pochodzącego właśnie stąd, jest białe wino Albariño. To zdecydowanie najpopularniejsze wino w Hiszpanii, które ma swoich miłośników także poza Półwyspem Iberyjskim.

Wspomniany wcześniej klimat sprzyja uprawie winorośli, a ta w szczególny sposób wpisała się w historię i krajobraz wybrzeża Rias Baixas. Winorośl rozciąga się na powierzchni tysięcy hektarów, a jej plantacje znajdziemy dosłownie wszędzie – w każdym miejscu regionu znajdują się gospodarstwa, których głównym obszarem działalności jest właśnie winorośl. Produkcja wina to nie tylko jedno z najbardziej popularnych zajęć w Galicji, ale również potężna gałąź przemysłu.

Przepyszne dania Galicji

Tutejszym winem można oczywiście delektować się w jednej z licznych restauracji, których w okolicach wybrzeża nie brakuje. Kuchnia Galicji to nie tylko ryby i owoce morza, ale także wiele wspaniałych dań, których na próżno szukać w całej Hiszpanii. Zapoznaj się z naszym wpisem na blogu, gdzie opisaliśmy najpyszniejsze dania na Szlaku Francuskim w tym w Galicji!