• Wliczone
 • Terminy i Ceny
 • Opis Oferty
 • Nie Wliczone
 • FAQ
 • Transport z Madrytu do punktu startowego
 • Własne tempo podczas wędrówki
 • Transport bagażu pomiędzy etapami
 • 15 noclegów w pokojach prywatnych z  łazienką
 • 15 śniadań 
 • Paszport pielgrzyma i porady
 • Możliwość uczestnictwa w codziennej mszy świętej
 • Pomoc telefoniczna przez 24h
Please wait...

LEON DO SANTIAGO

Trasa

DZIEŃ 1

MADRYT DO LEON

Transfer do Léon 337km. Nocleg.

DZIEŃ 2

ETAP 1 (26 KM)

Zapewniamy transport busem do Léon 337km. Nocleg.

DZIEŃ 3

ETAP 2 (24 KM)

Zwiedzisz bardzo urokliwe miasto, które z pewnością spodoba się większości z Was! Poznajcie najważniejsze atrakcje turystyczne tego miasta. Mury Rzymskie w Astordze pochodzą jeszcze z czasów rzymskich, nazywana była wtedy Asturica Augusta. Pozostałością po tym okresie są mury miejskie, zachowane aż do dziś. Dodają one miastu wiele uroku i charakterystycznego stylu. Z czasów rzymskich zachowały się również ruiny, a dokładniej mówiąc pozostałości domu arystokraty z III wieku. Nieopodal znajduje się muzeum, które dokładniej przybliży Wam historię tamtejszych czasów.

DZIEŃ 4

ETAP 3 (26 KM)

Najpierw docieramy do uroczej wioski, która została przekazana pielgrzymom. Następnie rozpoczyna się podejscie do Montes de León przez region Maragatería. Wspinaczka jest całkiem przyjemna, aż do Rabanala. Wspinaczka staje się nieco wymagająca, jednak cel jest wart wysiłku. Obie strony próbują wpłynąć na pielgrzymów pewnymi “sugestiami”, na co proszę uważać. Jedną z najciekawszych restauracji na trasie jest La Taberna de Gaia w Foncebadón. Serwuje się tam średniowieczne potrawy!

DZIEŃ 5

ETAP 4 (27 KM)

Jest to przepiękny etap w którym przekraczamy Montes de León, naturalną barierę między regionami Maragatería i El Bierzo. Wędrówkę rozpoczynamy od stromego podejścia do Cruz de Ferro. Warto wiedzieć, że samo Cruz de Ferro jest kamieniem milowym z największym symbolicznym ładunkiem na Szlaku Św. Jakuba. Przybyjamy do Ponferrady, miasto, w którym znajduje się wspaniały zamek Templariuszy, który w swoim czasie chronił pielgrzymów, którzy odwiedzali Apostoła.

Dzień 6

ETAP 5 (24 KM)

Ten etap przechodzi w całości przez region Bierzo, można go opisać jako dużą dziurę otoczoną górami i łagodniejszym mikroklimatem. Bez znaczących różnic, przechodzimy przez wygodne asfalty i drogi gruntowe. Większość trasy przebiega w pełnym słońcu, a latem temperatura wzrasta. Ilość żółtych strzałek przy wejściu Villafranca del Bierzo, które wskazują we wszystkich kierunkach może was zaskoczyć. Ten etap jest pełen winnic gdzie można cieszyć się degustacją wina.

DZIEŃ 7

ETAP 6 (26 KM)

Ten etap jest dość trudny, ponieważ wchodzimy na górę w O Cebreiro gdzie należy odwiedzić kościół, zbudowany przez mnichów benedyktyńskich na początku IX wieku. Znajduje się tam Święty Graal, to tam dokonał się cud eucharystyczny. 1,4 kilometra przed O Cebreiro znajduje się gigantyczny kopiec informuje nas, że weszliśmy do Galicji, w prowincji Lugo. Jest to najbardziej fotografowany kopiec na szlaku.

DZIEŃ 8

ETAP 7 (21 KM)

Pierwszy etap w pełni galicyjski, w wysokich górach, otoczeni imponującymi krajobrazami. Zimą możemy natrafić na obfite opady śniegu jednak widoki są równie urzekające. Nocleg w Triacastela

DZIEŃ 9

ETAP 8 (18 KM)

Góry poza nami mamy, przejdziemy przez dolinę San Xil, gdzie napotkamy jedne z najpiękniejszych widoków na całej trasie. W końcu dotrzemy do Sarrii, gdzie spędzimy noc.

DZIEŃ 10

ETAP 9 (22 KM)

Interesujący etap i stosunkowo prosty do pokonania. Droga prowadzi przez piękny odcinek Galicji, prowadzi on nas między łąkami i bujnymi lasami dębów i kasztanów, pozostawiając nam nieskończoną liczbę małych wiosek lub ciekawych miejsc. Średniowieczne miasto Portomarín zniknęło w 1963 roku pod wodami zbiornika Belesar. Budynki o najwyższej, historycznej wartości zostały przeniesione do nowego miasta.

DZIEŃ 11

ETAP 10 (24,5KM)

Kolejny nasz dzień to nieco dłuższa wędrówka – cały trud w pełni wynagrodzą nam jednak wspaniałe dęby i eukaliptusy spotkane na szlaku. W którymś momencie naszym oczom ukaże się Castro de Castromaior – osada pochodząca z epoki żelaza. Ważnym punktem na trasie okaże się również krzyż Cruceiro de Lameiros z 1670 roku. Ma on duże znaczenie symboliczne – poszczególne części krzyża ukazują młot, gwoździe, kolce i czaszkę i symbolizują śmierć Jezusa Chrystusa. Następnie dotrzemy do Palas de Rei miasteczka w którym spędzimy kolejną noc. Będziecie mieć Państwo możliwość zobaczenia Zamku Pambre (1735r)*.

DZIEŃ 12

ETAP 11 (30km)

Po wyjściu z Palas de Rei opuścimy prowincję Lugo i wkroczymy do prowincji La Coruña. Wiele miejsc na trasie tego dnia wygląda jak żywo wyciągnięte z epoki średniowiecza. Za przykład może uchodzić np. kościół Igrexa de Santa Maria de Leboreiro oraz XII-wieczny most Ponte Velhe Furelos. Gdy dojdziemy do miasteczka, okolica zmieni się w nieco bardziej nowoczesną. W lokalnych restauracjach przygotowywane są najlepsze ośmiornice w całej Galicji, dlatego warto na chwilę się zatrzymać i spróbować tych wspaniałych dań. Miasto znajduje się zaledwie 50 km od Santiago de Compostela, kontynuujemy po naszym przystanku do Arzúa, gdzie spędzimy noc.

DZIEŃ 13

ETAP 12 (19 KM)

Przedostatni dzień obejmuje łatwiejsze do pokonania szlaki, dzięki czemu zachowamy energię na finał w katedrze Santiago de Compostela. Przez cały czas będziemy mogli podziwiać wspaniałe krajobrazy pełne pól i łąk, na których rosną wspomniane dęby i eukaliptusy. Szczególnie polecane do zwiedzenia są: niewielki kościół Św. Ireny oraz święta fontanna, która została wybudowana na cześć Świętej Ireny, portugalskiej męczennicy zabitej w tym miejscu. Następnego dnia dotrzemy na Mszę Pielgrzyma, która codziennie odprawiana jest o godz. 12.00 i 19ej w katedrze w Santiago.

DZIEŃ 14

ETAP 13 (20 KM)

Dzisiejszy krajobraz jest bardzo miejski – lotnisko, obszary mieszkalne, autostrady, fabryki. Wzniesienie do Monte do Gozo ma umiarkowane nachylenie. Podekscytowanie, po tak wielu kilometrach i trudnościach, jest intensywne i nic nie może zepsuć naszego triumfalnego wejścia na Plaza del Obradoiro; rytuał po schodach katedry z pewnością dostarczy niezapomniane wrażenia. Warto wspomnieć, że historyczne centrum Santiago de Compostela jest jednym z najlepiej zachowanych w Europie. Katedra, która chroni grobowiec św. Jakuba, jest monumentalna, a jej uwieńczeniem jest Portico de la Gloria, arcydzieło architektury romańskiej.

DZIEŃ 15

SANTIAGO

Możecie Panstwo przedłużyć swój pobyt i pozwiedzać inne regiony Hiszpanii lub rozpocząć podróż powrotną.
Możemy również zarezerwować dla Państwa transport na dowolne lotnisko lub do innego miasta.

Przelot 

Czyste, wygodne i prywatne pokoje z łazienką. Minimalny standard to pensjonat, ale w większości przypadków są to rodzinne hotele dwu- lub trzygwiazdkowe. Oczywiście łóżka są już pościelone, a w sypialni znajdują się ręczniki.

Przykładowe zdjęcia pokoi