• Wliczone
 • Terminy i Ceny
 • Opis Oferty
 • Nie Wliczone
 • FAQ

SAMODZIELNIE: WYBIERZ WŁASNĄ DATĘ PODRÓŻY

 • Transport z Madrytu do punktu startowego
 • 10 noclegów pokoju prywatnym z łazienką
 • 10 śniadań
 • Transport bagażu pomiędzy etapami
 • Własne tempo podczas wędrówki
 • Paszport pielgrzyma i porady
 • Możliwość uczestnictwa w codziennej mszy świętej
 • Pomoc telefoniczna przez 24h

Wyjazd Autokaru z lotniska w Madrycie najpóźniej o 16:45 lub 17:45 z centrum Madrytu. 

Please wait...

PONFERRADA DO SANTIAGO

 

Trasa

DZIEŃ 1

Dojazd do Ponferrada

Zapewniamy transport autobusem z Madrytu do Ponferrady. Jazda pomiędzy 6 godzin i 5 godzin.
Nocleg.

DZIEŃ 2

ETAP 1 (24 KM) - Villafranca del Bierzo

Ten etap przechodzi w całości przez region Bierzo, można go opisać jako dużą dziurę otoczoną górami i łagodniejszym mikroklimatem. Bez znaczących różnic, przechodzimy przez wygodne asfalty i drogi gruntowe. Większość trasy przebiega w pełnym słońcu, a latem temperatura wzrasta. Ilość żółtych strzałek przy wejściu Villafranca del Bierzo, które wskazują we wszystkich kierunkach może was zaskoczyć. Ten etap jest pełen winnic gdzie można cieszyć się degustacją wina.

DZIEŃ 3

ETAP 6 (26 KM) - O Cebreiro

Ten etap jest dość trudny, ponieważ wchodzimy na górę w O Cebreiro gdzie należy odwiedzić kościół, zbudowany przez mnichów benedyktyńskich na początku IX wieku. Znajduje się tam Święty Graal, to tam dokonał się cud eucharystyczny. 1,4 kilometra przed O Cebreiro znajduje się gigantyczny kopiec informuje nas, że weszliśmy do Galicji, w prowincji Lugo. Jest to najbardziej fotografowany kopiec na szlaku.

DZIEŃ 4

ETAP 3 (21,1 KM) O Cebreiro - Triacastela

Transport prywatny do O Cebreiro wcześniej rano z Ponferrada. Dziś zwiedzamy galicyjską wioskę – O’Cebreiro, w której warto zobaczyć tak zwane “pallozas”, czyli datowane na I-wiek celtyckie budynki ze słomianymi dachami. Dzisiejszy dzień będzie obfitował w przepiękne, górzyste widoki. Schodząc z góry zygzakowym szlakiem napotkamy mnóstwo małych, uroczych wiosek, które wydają się być ukryte przed całym światem. Pobliskie lasy i przyroda dosłownie zapierają dech w piersiach pielgrzymów. Trasa w ogromnej mierze omija asfaltowe odcinki, jednak przebiega równolegle (wzdłuż) chodników i dróg, co daje wybór osobom chcącym ominąć błoto lub też śnieg w trakcie mniej dogodnych warunków atmosferycznych.

DZIEŃ 5

ETAP 4 (18,3 KM) - Sarria

Dziś Szlak Św. Jakuba biegnie wzdłuż łańcucha małych miasteczek z bogatą tradycją Camino. Możemy tam napawać się cudownymi widokami miejscowych lasów. Wariant Samos odchodzi na południe od rzeki Sarria, oferując piękne krajobrazy i liczne przykłady popularnej galicyjskiej architektury.

DZIEŃ 6

ETAP 5 (26,4 KM) - Portomarin

Interesujący etap i stosunkowo prosty do pokonania. Droga prowadzi przez piękny odcinek Galicji, prowadzi on nas między łąkami i bujnymi lasami dębów i kasztanów, pozostawiając nam nieskończoną liczbę małych wiosek lub ciekawych miejsc. Nasz dzień rozpoczniemy od wczesnego śniadania następnie wyruszymy w drogę. W XII-wiecznym kościele Igrexa de San Salvador będziecie mogli Państwo podbić Wasz Paszport Pielgrzyma. Przejdziecie przez XII-wieczny most wzniesiony nad niewielkim strumykiem. Nosi on nazwę Ponte de Aspera i w całości jest stworzony z kamienia. Miniemy również niewielkie miasto Barbadelo, a kilka kilometrów dalej ujrzymy sławny znak, który wskazuje, że do Santiago de Compostela pozostało jedynie 100 kilometrów. Dalsza droga prowadzi nad zbiornikiem, który został utworzony w 1960 roku w celu zasilania całego regionu w energię elektryczną. Jest ona pozyskiwana z wód najdłuższej rzeki w całej Galicji – rzeki Miño. Dzień zakończymy w mieście, gdzie będziemy mogli podziwiać m.in. kościół Igrexa de San Nicolas, który pełnił niegdyś rolę fortecy. Średniowieczne miasto Portomarín zniknęło w 1963 roku pod wodami zbiornika Belesar. Budynki o najwyższej, historycznej wartości zostały przeniesione do nowego miasta.

DZIEŃ 7

ETAP 6 (22 KM) - Palas de Rei

Kolejny nasz dzień to nieco dłuższa wędrówka – cały trud w pełni wynagrodzą nam jednak wspaniałe dęby i eukaliptusy spotkane na szlaku. W którymś momencie naszym oczom ukaże się Castro de Castromaior – osada pochodząca z epoki żelaza. Ważnym punktem na trasie okaże się również krzyż Cruceiro de Lameiros z 1670 roku. Ma on duże znaczenie symboliczne – poszczególne części krzyża ukazują młot, gwoździe, kolce i czaszkę i symbolizują śmierć Jezusa Chrystusa. Następnie dotrzemy do miasteczka Palas de Rei w którym spędzimy kolejną noc.

DZIEŃ 8

ETAP 7 (28 KM) - Arzúa

Dziś opuścimy prowincję Lugo i wkroczymy do prowincji La Coruña. Wiele miejsc na trasie tego dnia wygląda jak żywo wyciągnięte z epoki średniowiecza. Za przykład może uchodzić np. kościół Igrexa de Santa Maria de Leboreiro oraz XII-wieczny most Ponte Velhe Furelos. W którymś momencie okolica zmieni się w nieco bardziej nowoczesną. W lokalnych restauracjach przygotowywane są najlepsze ośmiornice w całej Galicji, dlatego warto na chwilę się zatrzymać i spróbować tych wspaniałych dań. Miasto docelowe znajduje się zaledwie 50 km od Santiago de Compostela, a to oznacza, że za nami już połowa naszego Camino!

DZIEŃ 9

ETAP 8 (20 KM) - Pedrouzo

Przedostatni dzień obejmuje łatwiejsze do pokonania szlaki, dzięki czemu zachowamy energię na finał w katedrze Santiago de Compostela. Przez cały czas będziemy mogli podziwiać wspaniałe krajobrazy pełne pól i łąk, na których rosną wspomniane dęby i eukaliptusy. Szczególnie polecane do zwiedzenia są: niewielki kościół Św. Ireny oraz święta fontanna, która została wybudowana na cześć Świętej Ireny, portugalskiej męczennicy zabitej w tym miejscu.

DZIEŃ 10

ETAP 9 (20 KM) - Santiago

Dzień dziewiąty to wędrówka przez łagodne i malownicze tereny. Będziemy mogli udać się na punkt widokowy El Monte de Gozo, skąd po raz pierwszy możemy ujrzeć cel naszej podróży – katedrę Santiago de Compostela. Stamtąd jedynie chwile będą dzieliły Nas od Plaza del Obradoiro, gdzie mieści się katedra. Po dotarciu na miejsce zostaniecie poproszeni o pokazanie swojego Paszportu Pielgrzyma i zdradzenie celu wyprawy (np. duchowy bądź kulturowy). Następnie otrzymacie specjalny certyfikat poświadczający, że ukończyliście pielgrzymkę. Wraz z tłumem innych pielgrzymów, będziemy mogli zwiedzić okolice katedry i ujrzeć kadzidło Botafumeiro.

DZIEŃ 11

POWRÓT DO POLSKI

Możecie Panstwo przedłużyć swój pobyt i pozwiedzać inne regiony Hiszpanii lub rozpocząć podróż powrotną.
Możemy również zarezerwować dla Państwa transport na dowolne lotnisko lub do innego miasta.

 • Przeloty
 • inne usługi nie wymienione w punkcie "wliczone"

Czyste, wygodne i prywatne pokoje z łazienką. Minimalny standard to pensjonat, ale w większości przypadków są to rodzinne hotele dwu- lub trzygwiazdkowe. Oczywiście łóżka są już pościelone, a w sypialni znajdują się ręczniki.

Przykładowe zdjęcia pokoi