Szlak Francuski jest zdecydowanie najpopularniejszą drogą do Santiago de Compostela. Często pielgrzymi mówiąc Camino de Santiago mają namyśli właśnie ten szlak, mimo że nie jest on ani najstarszy, ani najważniejszy, ani też jedyny. Droga ta bywa nazywana “Ruta Interior”, czyli “trasa wewnętrzna” lub też po prostu Camino de Santiago Francés.

Z uwagi na popularność szlaku Francuskiego posiada on bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę, dlatego podążanie nim zarówno pieszo jak i rowerem jest bardzo przyjemne. Jednocześnie to ten szlak jest szczególnie bogaty w liczne atrakcje turystyczne w postaci pięknych mostów rzymskich, średniowiecznych kolegiat, katedr i zamków, a przede wszystkim lokalnych tradycji.

Trasa Camino Francés lub Szlak Francuski

Camino Francés liczy długość od 818 km do 754 km w zależności od obranego wariantu. Droga Francuska swój początek ma u samych stóp Pirenejów w małej miejscowości Saint Jean Pied de Port we Francji przy granicy hiszpańskiej. Z wiadomych przyczyn większość pielgrzymów nie decyduje się na pokonanie skądinąd pięknych, ale i wymagających Pireneje i swoją pielgrzymkę rozpoczyna po hiszpańskiej stronie w miejscowości Roncesvalles. Szlak biegnie przez takie regiony jak Nawarra, Rioja, Kastylia i León oraz Galicja.

Najważniejsze miasta na trasie:

Pamplona – miasto bogate w liczne atrakcje turystyczne w postaci zachwycających kościołów, pięknych parków i potężnej cytadeli. Pobyt o każdej porze roku jest tu bardzo przyjemny, jednak miasto jest szczególnie znany z wydarzenia „fiestas de San Fermin”, czyli gonitwy byków.

Logroño – miasto położone nad rzeką Ebro. Jednym z najbardziej znanych zabytków tego miasta jest okazała konkatedra Santa María de la Redonda. Świątynia ta wzniesiona została jako kolegiata w miejsce starej, okrągłej świątyni. Swój obecny kształt konkatedra przybrała w XVIII wieku I cieszy swą imponującą architekturą po dziś dzień.

Burgos – to niezwykle piękne i stare miasto o bogatej historii. Usytuowane jest na dwóch brzegach rzeki Arlanzon. Turyści odnajdą tu przepiękne bulwary wypełnione drzewami, które w okresie letnim dają upragniony cień. Zwiedzanie Burgos z pewnością będzie przyjemne dla każdego z was.

León – Prowincja León to jeden z najbardziej znanych i zachwycających zakątków Hiszpanii. Region ten jest interesujący zarówno pod względem pięknych krajobrazów, jak i interesujących zabytków historycznych. Miasto Leon jest perłą tej prowincji, a najważniejszym zabytkiem miasta jest gotycka katedra. Zwiedzających szczególnie urzeka majestatyczna, barokowa fasada świątyni, strzeliste łuki i piękne rozety. Tutaj nasza oferta z tego miasta

Kiedy iść na Szlak Francuski?

Sezon na Camino Frances trwa od kwietnia, aż do października. Wtedy to pogoda jest ciepła, czasami wręcz upalna. Im bliżej Galicji tym opady i silne wiatry mogą stawać się intensywniejsze. W kwietniu i w maju można nawet natrafić na śnieg w Pirenejach, jednak z pewnością poinformujemy was o przewidywanych warunkach pogodowych na trasie. W tym okresie raczej trudno i samotną wędrówkę.

Okres poza sezonem jest dosyć wymagający ze względu na panujące warunki pogodowe. Sam szlak napoleoński prowadzący przez Pireneje jest zamknięty od listopada do marca ze względu na zagrożenie niebezpieczeństwem. W tym okresie możemy spodziewać się zimna, wiatru, deszczu, a nawet śniegu. Oczywiście w tym okresie napotkamy również o wiele mniej pielgrzymów. 🙂

Interaktywna mapa Szlaku Francuskiego (Camino Francés)