Jeśli planujesz przebyć Camino de Santiago po raz pierwszy, z pewnością wiesz, że istnieje wiele tras, które prowadzą do Santiago de Compostela. Najpopularniejsze trasy, takie jak Szlak Francuski, Szlak Portugalski lub też Szlak Północny mogą być rozpoczęte w wielu punktach, więc naturalnie początkowi pielgrzymi mają wątpliwości, gdzie najlepiej zacząć. Tak naprawdę wszystko zależy od ciebie, twojego czasu i budżetu, oraz sposobu w jaki chcesz przejść Camino i co chcesz zobaczyć. Warto więc zrobić w tym temacie rekonesans, aby podjąć dla siebie najbardziej optymalną decyzję. W tym celu dzielimy się z wami 10 najczęściej wybieranymi miejscami startowymi dla pielgrzymów. Dane pochodzą z oficjalnych statystyk Camino z 2018 roku.

1. Sarria: 26% pielgrzymów wybiera ten punkt (1 na 4). Miejscowość znajduje się w prowincji Lugo, 114 km od Santiago. To jeden z etapów Szlaku Francuskiego i punkt połączenia z Szlakiem Północnym. Jest to minimalna odległość wymagana do uzyskania kompostelki.

SARRIA DO SANTIAGO

2. Saint-Jean-Pied-de-Port: 11% pielgrzymów wybiera ten punkt, aby rozpocząć swoją pielgrzymkę. Miejscowość znajduje się w Departamencie Pirenejów Atlantyckich (Francja), 781 km od Santiago. Jest to rzeczywisty początek Szlaku Francuskiego i jedno z najbardziej niesamowitych doświadczeń, jakie daje nam Camino de Santiago. Droga przez Pireneje jest jednak bardzo trudna i wymagająca, dlatego proponujemy zacząć z miejscowości leżącej tuż za Pirenejami, czyli Roncesvalles. To świetna trasa do przebycia na rowerze.

RONCESVALLES DO SANTIAGO

3. Porto: 10% pielgrzymów wybiera ten punkt, aby rozpocząć. Porto znajduje się na północy Portugalii i jest to drugie co do ważności miasto w kraju, 231 km od Santiago. Jest to najczęściej wybierany punt startowy Szlaku Portugalskiego.

4. Tui: 5% pielgrzymów wybiera to miasto na start pielgrzymki. Miasto leży w regionie Pontevedra, 115 km od miasta Santiago na Szlaku Portugalskim. Od Tui pokonuje się minimalną odległość na tej trasie, aby uzyskać kompostelkę.

TUI DO SANTIAGO

5. León: 4% pielgrzymów wybiera to miasto, aby rozpocząć pielgrzymkę. Miejscowość leży w regionie Castilla y León, 309 km od Santiago de Compostela i znajduje się na Szlaku Francuskim. León ma przywilej posiadania jednej z najbardziej charakterystycznych katedr w Hiszpanii.

LEON DO SANTIAGO

6. Ferrol: Wybierany przez 3% wszystkich pielgrzymów, aby rozpocząć Camino. Miejscowość znajduje się na północ od prowincji A Coruña, 117 km od Santiago. Jest to eden z dwóch punktów wyjścia Szlaku Angielskiego. Jest to minimalna odległość znajdująca się od drogi angielskiej, aby móc uzyskać kompostelkę.

7. O Cebreiro: 3% pielgrzymów stawia na ten punkt Drogi Francuskiej. O Cebreiro oznacza wejście do francuskiej trasy Jakuba w Galicji i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Camino de Santiago. Odległość od Santiago de Compostela wynosi 156 km.

8. Oviedo: Stolica Asturii jest wybierana przez 3% pielgrzymów. Oviedo wyznacza początek Drogi Prymitywnej (323 km), czyli pierwotnej trasy pierwszych chrześcijańskich pielgrzymów podążających do Santiago de Compostela. Z tego miasta jesteśmy oddzieleni 14 etapami do celu.

9. Ponferrada: Jest to miasto leżące w regionie Bierzo, które jest wybierane przez 2% pielgrzymów. Miejscowość znajduje się 206 km od Santiago de Compostela. Stąd dzieli nas 10 etapów Szlaku Francuskiego.

10. Valença do Minho: 2% pielgrzymów stawia na ostatnie miasto w Portugalii, tuż przed wejściem do Galicji. Wychodząc z tej miejscowości przekroczymy słynny Międzynarodowy Most i pokonamy minimalną ilość kulometrów potrzebnych do uzyskania komposteli.

Chcesz wyruszyć z miasta, którego nie ma w naszej ofercie? Przygotujemy indywidualną trasę specjalnie dla ciebie!

NAPISZ DO NAS